nášLiberec

Search

Zámek a galerie se o víkendu otevřou pro veřejnost

Mnoho let veřejnosti nepřístupný Liberecký zámek se od pátku 29. května znovu otevře lidem. Tentokrát ale návštěvníky nečekají jen prohlídky těch nejatraktivnějších míst této klasicistní památky. Až do neděle 31. května si zde zájemci navíc užijí spoustu zábavy. Celý areál zaplní série koncertů, tanečních vystoupení, divadelních performancí a výtvarných dílen. Součástí projektu Zámek žije! je totiž 25. ročník festivalu Hudební mládeže ČR Duhová bouře.

Páteční program, nazvaný Otevřený zámek, odstartují v 14.00 hodin prohlídky zámecké věže a kaple. Následovat bude od 15.00 hodin vystoupení libereckého pěveckého sboru Cantemus, v 16.00 hodin se představí Big Band ZUŠ Liberec a Jazzgirls, v 17.30 hodin kapela Přehmat a v 19.00 hodin začne koncert Tonyho Ducháčka se skupinou Garage.

Sobotu v areálu, pojmenovanou Duhový zámek, kromě prohlídek zámku obohatí v parku program pro děti, Dětský den na zámku. Pro nejmenší návštěvníky připravili pořadatelé pohádkový den, plný her, soutěží a workshopů. Sérii koncertů zahájí v 12.00 hodin v zámecké kapli Musica Viva. Diváci se mohou těšit například také na Divokýho Ira, Top of Shakespeare nebo Lucii Slaninovou.

Nedělní program, nazvaný Jazzový zámek, otevřou opět od 10.00 hodin prohlídky věže a kaple. Jazzově laděný program na zámku uzavře jako tečka za celým kulturním maratonem od 15.30 hodin liberecký dixieland Old Stars.

Lidé se budou moci vedle zámku podívat také do bývalého sídla Oblastní galerie, sousedního Liebiegova paláce. Tam zhlédnou výstavu díla výtvarníka Káji Saudka, sbírku libereckých historických pohlednic, ukázky replik historického skla nebo si prohlédnou obrazy libereckého grafika a malíře Štefana Škapíka.

„Hlavním cílem akce je to, aby prostor okolo zámku a bývalé galerie začal opět žít. Věřím, že si Liberečané k tomuto místu opět vytvoří vztah a začnou ho více využívat. Jsem rád, že se nejedná jen o akci města, ale naopak, největší práci na přípravách odvedli lidé z různých neziskových organizací, zejména Hudební mládeže a NELI,“ zdůraznil náměstek primátora pro pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář. 

Festival Duhová bouře má za cíl propojit umění s každodenním životem Liberečanů. Proto se každý rok přehlídka odehrává v centru města pod širým nebem. Hlavními organizátory projektu Zámek žije! jsou vedle Hudební mládeže ČR také statutární město Liberec a NELI – neziskovky Liberecka.

 „Cílem tohoto široce pojatého multikulturního happeningu je ukázat na jedno z mnoha možných využití historické budovy bývalé galerie a libereckého zámku“, říká jeden z hlavních iniciátorů celé akce Ladislav Haidl. „Chceme zábavnou formou inspirovat naše spoluobčany i další kolegy z neziskového sektoru k tomu, aby přemýšleli o vhodném využití tak atraktivních lokalit v samém centru Liberce, jako je zámek a galerie a zapojili se s námi do široké diskuze o dalším osudu tohoto bezesporu výjimečného veřejného prostoru,“ uzavírá Haidl.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hnutí ANO v Libereckém kraji oficiálně podalo kandidátky do krajských voleb a voleb do části senátu, které se uskuteční ve dnech 20. a 21.
Po několik let probíhala na Grabštejně rozsáhlá rekonstrukce objektu a stavební úpravy, které vyžadovaly i zásah do terénu. Význam lokality, statut národní kulturní památky
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.