Nebojíme se islámu, demonstrovali lidé v Liberci. Až přijdou tak vás postřílí, tvrdili jim oponenti

Nápis Nebojíme se islámu rozvinula asi dvacítka převážně mladých lidí před libereckou radnicí v pondělí v podvečer. Oficiálně byl název akce širší – kromě islámu se nebojíme i křesťanství, judaismu, buddhismu, hinduismu, taoismu a konficianismu. „Rádi se připojíme k debatě, bude-li vedena slušně, bez předsudků, bude prostá argumentačních faulů, obejde se bez neo(u)věřitelných polopravd a nenávistných projevů.

Strach (a bezdůvodný obzvlášť) je katalyzátorem nenávisti a nenávist s jejími projevy není dobrou vstupní investicí korektní debaty. Jsme pro debatu beze strachu a nenávisti. Proto: Nemáme strach – nebojíme se a nebojíme se ani islámu,“ napsali v pozvánce. „Najdou se podobně smýšlející antistrašpytlové z Liberce a okolí? Přijďte se s námi vyfotit. Debatu to třeba rozpoutá,“ dodali.

Debata se skutečně rozpoutala, a to už na facebookové stránce akce. „Jako jeden z pořadatelů této události, sleduji komentáře a diskuse a reakce pod ní. Vlastně ani nevím proč, ale překvapila mě ta spousta nenávisti, vulgárního výraziva a pravopisných chyb. Dokonce i nějaká ta hrozba fyzickým násilím se na naše hlavy snesla. A hromada lehce vyvratitelných polopravd nebo rovnou lží (ta o sbírání víček na nemocné děti je má oblíbená). V úvodu jsme napsali, že se rádi „připojíme k debatě, bude-li vedena slušně, bez předsudků, bude prostá argumentačních faulů, obejde se bez neo(u)věřitelných polopravd a nenávistných projevů“. A takovou debatu tu nenacházím. Škoda,“ napsal Tomáš Zatto.

Jeho povzdech je pochopitelný. Objevovaly se velice „inteligentní“ názory. Například Kryšpín Krutiprásk se domníval: Nával hnědek, který sem z devadesáti procent nejdou za lepším životem, ale jako placená armáda USA za jediným cílem, rozvrácení Evropy.“ Další výtečník Jiří Kožnar jinému diskutérovi popřál: „Přeji ti Jindřichu, ty šašku, aby ti nějakej šmejd islámskej znásilňoval holčičku či ženu.“

Štve nás hromada hoaxů a neinformovanosti. Lidé žijí v bludu

Samotná akce proběhla klidně. Lidé si chvíli povídali a pak se nechali vyfotit s nápisem Nebojíme se islámu před libereckou radnicí. Před sebe si položili symbolicky konvičku. Proč vlastně organizátoři happening uspořádali? „Protože nás štvala ta hromada hoaxů, neinformovanosti. Je statisticky dokázáno, že 83 procent lidí u nás se bojí imigrantů. Což mě osobně vyděsilo. Myslím si, že tohle vysoké číslo způsobené právě tou malou informovaností. Internetová debata, která se na facebooku rozpoutala pod naší akcí, alespoň z mého pohledu prokázala, že ti, kteří se tu vyjadřují, jsou minimálně hulváti,“ vysvětlil muzikant Tomáš Zatto. Doplnila ho Sára Stuchlíková, která ozřejmila, co ji vyprovokovalo k uspořádání tohoto setkání. „Mám totiž pocit, že lidé se bojí něčeho co neznají. Je tu televizní a mediální masáž. Lidé žijí v nějakém bludu, vidí nějaké hranice a neví co je za nimi. A protože mi je těch lidí líto.“

Dlouho to vypadalo, že se žádní oponenti neobjeví. Pak však přišli dva mladící ve středoškolském věku. „Co je to tady za akci,“ ptali se. Když dostali odpověď, začali z nich padat myšlenkové „perly“. Nutno dodat, že přes jejich pronesené výroky, vše proběhlo v klidu, pouze s vrtěním hlavou a nevěřícími úsměvy. „Uprchlíky bych sem žádné nepouštěl. Nevím proč to Evropa dělá,“ tázal se středoškolák. „Měli by je vracet, anebo ještě lépe střílel. Nebo nás postřílí oni,“ pronášel naprosto vážně. Na argument, že alespoň někteří utíkají před válkou, aby je tam nezastřelili, tak proč bychom je měli střílet my, mladý myslitel odvětil. „Tak mají zůstat doma a bojovat.“ A na otázku ke komu se mají třeba v Sýrii přidat, když na jedné straně je diktátor Asad a na druhé Islámský stát, tvrdil: „Tak si mají založit vlastní jednotku a bojovat proti oběma.“ Velkou trpělivost a pedagogické schopnosti prokázali dva Syřané, vysokoškoláci, kteří už 20 let žijí v Liberci a s radikálními mladíky v poklidu diskutovali a snažili se argumentovat vůči jim pronášeným nesmyslům. Přítomní Češi usoudili, že je to marné a raději odkráčeli pokecat si do hospody.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
I já jsem se zájmem sledoval boj ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného o záchranu svého syna obviněného a posléze i odsouzeného za pokus o
Jako při rozchodu rozhádaného manželství to nyní vypadá na Libereckém kraji. Sice spojenectví Starostů a Změny bylo sňatkem z rozumu (jako ostatně každé jiné
Nové vedení na liberecké radnici a drama v krajském věžáku, to jsou nejzajímavější politické události v Liberci v roce 2014. Vzhledem k říjnovým komunálním