Policie zasáhla ve firmě, jejíž majitelé jsou mezi největšími sponzory Starostů pro Liberecký kraj

Protikorupční policie v úterý zahájila velký zásah v souvislosti s loňským zadávacím řízením veřejných zakázek Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). V síti detektivů uvízlo i několik stavebních firem, které mají napojení na české poltiky. Je mezi nimi i liberecká společnost Valbek, jejíž majitelé sponzorují skrze své další firmy v Libereckém kraji vládnoucí Starosty pro Liberecký kraj.

Podle dosavadních informací policisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality  obvinily šest lidí a tři firmy v souvislosti se stavebními zakázkami na české železnici. Obvinění mělo být vzneseno kvůli trestným činům jako jsou pletichy při zadání veřejné zakázky, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie. Mezi zadrženými by měl být například Antonín Blažek, bývalý náměstek státního podniku České dráhy a nynější generální ředitel Výzkumného ústavu železničního (VUZ), který pod dráhy spadá.

Policie zasahovala nejen v kancelářích SŽDC, ale i na ministerstvu dopravy a v některých soukromých firmách. Mezi policií šetřené společnosti patří například firma Strabag Rail, která se dříve jmenovala Viamont a patřila někdejšímu ministru dopravy Aleši Řebíčkovi (ODS). Společnost se stala slavnou tím, že v době Řebíčkova působení na ministerstvu dopravy získala miliardové zakázky od veřejného sektoru.

Mezi firmami, které policie šetří je ale i liberecká společnost Valbek. Podle informací, které má naše redakce z jejího prostředí i zde by se mělo jednat o trestný čin pletichy při zadávání veřejných zakázek. Majitel společnosti Roman Lenner je přitom jedním z hlavních poradců současného hejtmana Martina Půty (zvolený za Starosty pro Liberecký kraj) a působí v Ekonomické radě Libereckého kraje, kterou Půta zřídil.

Firma spojená s Valbekem – IBR Constulting, s.r.o. dokonce přispěla Půtovým Starostům pro Liberecký kraj částkou 200 tisíc korun a byla tak největším předvolebním sponzorem Starostů před posledními krajskými volbami.

Samotnému hejtmanovi jeho nadstandardní styky s lobbisty a prostředím stavebních firem již přinesly policejní obvinění ze zenužití pravomoci a příjímání úplatku. Toho se měl dopustit v ohledně rekonstrukce kostela sv. Máří Magdaény v Liberci, kterou stavěla společnost Metrostav. Půta je mezi osmnácti obviněnými lidmi a celý proces, který má rozkrýt systematické tunelování evropských dotací by měl začít již letos.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci vznikne historicky nejdražší podchod v dějinách města, ale zřejmě i České republiky a dost možná i Evropy. Nový, několik metrů dlouhý, podchod,
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní