Soud definitivně zprostil obžalované v kauze nedodaných nábytků na koleje v Harcově

Odvolací soud tento týden potvrdil zprošťující rozsudek pro tři pracovníky z firem Syner, Investing CZ a z vedení kolejí a menz Technické univerzity v Liberci. Rozhodnutí padlo po sednmi letech v kauze proplaceného, ale nedodaného majetku pro koleje v Harcově během příprav na Mistrovství světa v klasickém lyžování. Soudce uvedl, že se jednalo o závažnou účetní nekázeň, ale ne o trestný čin. Rozhodnutí je pravomocné.

Čtyři miliony  – místo nábytku za tajemné vícepráce, ale jen jako účetní nekázeň

Podle žalobce trojice Jindřiška Máchová ze stavební firmy Syner, Petr Patrman z firmy Investing CZ, která prováděla pro veřejný sektor stavební dozor a vedoucí kolejí a menz liberecké Technické univerzity Zdeněk Kračmar, podváděli, když zajistili ze státních dotací proplacení dodávky nábytku na liberecké VŠ koleje. Ten ale nikdyy dodán nebyl.

Obžalovaní se hájili tím, že namísto dodání nábytku měly údajně vzniknout jakési vícepráce, které byly nutné kvůli špatně sepsanému projektu. Jako součást své obhajoby uváděli, že pokud by takovým to způsobem nejednali, mělo by to za následek ohrožení celých příprav na MS vylžování.

Věc je o to podezřelejší, že podle vyjádření znalců, žádné údajně nhrádní vícepráce nebyly zahrnuty do dodatku ke smlouvám, dokonce neprošly ani stavebním deníkem.

Soud se ale opět přiklonil na stranu obhajoby, ač se zatím státní zástupce pokaždé proti takovému výroku odvolal a pokaždé také uspěl. Obažlovaným hrozila spodní hranice trestu ve výši zhruba dvou let odnětí svobody. Po úterním výroku soudu se ale již definitivně nemusí ničeho obávat.

Po celou dobu, tedy i naposledy tento týden, s výrokem soudu nesouhlasila státní zástupkyně. Ta označovala rozhodnutí soudu jako špatně důvodně opodstatněná. Nakonec ale neuspěla.

Staří známí z liberecké politiky

Firmy Syner a Investing CZ jsou v Liberci velice známé a dlouhé roky patřily k významným příjemcům veřejných zakázek. Majitelé Syneru jsou přáteli významných libereckých politiků jako například Jiří Kittner nebo Přemysl Sobotka. Majitel firmy Investing CZ Josef Nadrchal působil v minulosti na libereckém magistrátu na stavebním úřadě a posléze se i on dal na politiku jako předseda (a později městský zastupitel) „béčka“ liberecké ODS, Demokratické regionální strany.

I se Synerem má Nadrchalova Investing CZ čilé obchodní vztahy. Nadrchal sám označil v rozhovoru pro aktuálně.cz majitele Syneru jako své dlouholeté přátele. Firma Syner proslula svým napojením na zdejší ODS a nejrůznějšími aférami ohledně získávání veřejných zakázek. Investing CZ ovšem byl často při tom – dozoroval firmě Syner například stavbu liberecké Tipsport arény nebo sportovní areál v České Lípě (obě stavby se prodražily). Poté, co byl Investing CZ jmenován mandatářem zmíněných staveb a Syner získal zakázku na přestavbu kolejí v Harcově, byla firma Investing začleněna na plánované výstavbě Třídy 1.máje, kterou bude provádět právě Syner.

Vytunelované mistrovství v lyžování

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šlo na jeho uspořádání přes dvě miliardy korun – ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na organizaci mistrovství světa činily přes 623 milionů. Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy za bezmála 112 milionů korun bez penále.

Mezi největší propagátory zadluženého mistrovství patřila liberecká ODS, přičemž někteří její politici na něm buď přímo vydělali, jako například bývalý poslanec a náměstek libereckého primátora Tomáš Hasil nebo byli v minulosti zaměstnanci Syneru či firem okolo něj (Jiří Kittner, Tomáš Hampl, Ctibor Jech…). V současné době působí například bývalý mluvčí organizačního výboru Kateřiny Neumannové Zdeněk Soudný jako asistent poslance za TOP 09/Starosty pro Liberecký kraj, dříve dělal PR poradce bývalému primátorovi Jiřímu Kittnerovi.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.
Zřizovatelé škol (nejen) v našem regionu, tedy kraj a obce, mají obrovský problém. Od vlády jim chybí miliony na pro školy, zejména na výplaty