nášLiberec

Search

K obnově aleje ve Vítězné ulici využije město substrát vyvinutý pro místní podmínky

Dlouhodobě opomíjená městská zeleň je jednou z priorit současného vedení Liberce. Kvůli nedostatku vlastních prostředků se město snaží maximálně využívat dotace. Ve spolupráci s německými partnery byl připraven projekt „Futree – Městské stromy na extrémních stanovištích“, který se nyní uchází o dotaci z programu česko-německé spolupráce. Podíl města by měl činit 210 tisíc korun z celkových zhruba dvou milionů. Cílem projektu je nejen výsadba nových stromů, konkrétně ve Vítězné ulici vedoucí od Husovy ulice k Severočeskému muzeu, ale také výroba substrátu k vlastnímu využití.

 

Jde o extrémní místo, kde všechny vysazené stromy umíraly kvůli zasolení, nedostatku vody, prudkému svahu a silně znečištěnému prostředí. Když se tedy objevila šance získat dotaci, zkusili jsme to. Levněji alej ve Vítězné ulici, která je součástí historické lokality města, nepořídíme. Plánujeme vysadit 15 až 20 stromů, o konkrétním druhu dřevin se rozhodne po nezbytných průzkumech,“ říká náměstkyně pro územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí Karolína Hrbková a dodává, že projekt zabývající se změnami podmínek pro výsadbu dřevin na extrémních stanovištích vznikl díky spolupráci města s odborníky.

Půda ve Vítězné ulici projde analýzou, na jejímž základě bude vyvinut substrát pro výsadbu. Aby ho město v budoucnu mohlo používat i při dalších výsadbách, bude vyroben z místních surovin. V celkových nákladech bude zahrnuto i kácení, následná výsadba nových dřevin inovativním technologickým postupem a také průběžné vzdělávání pracovníků odboru ekologie a veřejného prostoru prostřednictvím workshopů a seminářů, realizovaných v rámci výměny zkušeností s partnery projektu. Těmi jsou města Drážďany, Freital a Litoměřice. Dále Liberec spolupracuje s Technickou univerzitou Drážďany, Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně, společností HK Strasse und Grün a Výzkumným ústavem Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví. Odbor ekologie a veřejného prostoru jedná o možnostech spolupráce v rámci projektu také s Botanickou zahradou Liberec.

Oceňuji, že se kolegyni Hrbkové podařilo tento projekt s Drážďanami domluvit. Nejen proto, že pokud dotaci získáme, ušetříme peníze v rozpočtu, ale hlavně získáme dlouhodobého německého partnera pro další evropské projekty, což může být pro všechny obyvatele Liberce jedině přínosem,“ konstatoval náměstek pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář.

Podle primátora Tibora Batthyányho jde o smysluplný projekt, protože alej k Vítězné ulici historicky patří. „Nejsem zastáncem dotačních projektů za každou cenu, ale v tomto případě nevidím problém. Nová alej zde bude sto let, a i z tohoto pohledu je investice města ve výši 210 tisíc korun přijatelná. Kolegyně Karolína Hrbková je navíc v tomto oboru odborníkem a věřím, že vybrala pro obnovu aleje ve Vítězné ulici ideální projekt, z něhož bude moci město těžit i v budoucnu,“ komentoval primátor.

Tisková zpráva MML

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hnutí ANO v Libereckém kraji oficiálně podalo kandidátky do krajských voleb a voleb do části senátu, které se uskuteční ve dnech 20. a 21.
Po několik let probíhala na Grabštejně rozsáhlá rekonstrukce objektu a stavební úpravy, které vyžadovaly i zásah do terénu. Význam lokality, statut národní kulturní památky
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.