Místní stavební gigant dal na ovlivnění voleb stovky tisíc

Firma S group holding (Syner), jejíž spojení s politickou reprezentací nechvalně proslavilo Liberec daleko zajeho hranicemi, rozhodně ve svých politických aktivitách neusíná. Důkazem je i její letošní aktivita před nedávno skončenými volbami. Společnost Syner, která na kraji vyhrává stavební zakázky a jistě bude o další usilovat, dala stovky tisíc do dehonestační kampaně před krajskými volbami, proti svému největšímu nepříteli, politickému hnutí Změna. Favority Syneru naopak byly tradičně ODS a nově Starostové pro Liberecký kraj.

Společnost S group holding (Syner) se díky svému přímému ovlivňování politiky v Liberci a v Libereckém kraji stala pro mnohé synonymem korupce a klientelismu. Pro Liberec se dokonce ujaly názvy jako Synerov, Synerec a podobně. Éra vlivu Syneru ale neskončila odchodem ODS z liberecké radnice. Stavební gigant svůj boj nevzdává a do voleb je ochotný investovat stovky tisíc korun i na velice kontroverzní způsoby politického boje. A jak ukazuje příklad právě proběhlých voleb, může se mu to stále vyplácet.

S group holding (Syner) vydával před letošními krajskými volbami tištěné periodikum Liberecká Inventura, které zdarma distribuoval do všech libereckých domácností, což je něco málo pod padesát tisíc míst. Každé číslo mělo mělo čtyři strany plné textu, bylo celobarevné,na novinovém papíře. Liberecká Inventura vycházela tři čtvrtě roku před volbami každý měsíc a každý Liberečan ji dostal sedmkrát. Naposledy v září, pár dní před krajskými a senátními volbami.

Liberecká Inventura se tiskla v pražské tiskárně a jednoduchou poptávkou jde zjistit, že pouze náklady na tisk (160-170 tis. Kč) a následný roznos Českou poštou (230-240 tis. Kč) se pohybovaly kolem 400 tisíc korun. K tomu je ještě ale nutné započítat práci grafika, editora a také redakční práci u každého ze sedmi vydaných a distribuovaných čísel. S jistotou lze tedy tvrdit, že náklady S group holding (Syner) činily přes půl milionu korun, pravděpodobně ale ještě daleko více.

Redakční práci na Liberecké Inventuře zajišťoval tým složený ze šéfredaktorky Genus TV a portálu Týden v Libereckém kraji Aleny Roubalové a nájemného PR pracovníka z pražské agentury Zdeňka Soudného. Tomuto složení týmu odpovídal i obsah Inventury. Cíl vydávání předvolebního periodika byl a je více než zjevný – dehonestační kampaň proti kritikům vlivu Syneru a další lobby na zdejší politiku, kterou v politické rovině představuje zejména Změna pro Liberec a Liberecký kraj.

Každé číslo Liberecké Inventury nebylo de facto o ničem jiném , než o útocích na Změnu. Z redakčního prostředí médií S group holding (Syner) pak vycházely ataky a i přímé osobní invektivy lídrů i silně nevkusné „zprávy“ o zdravotním stavu jednotlivých představitelů Změny nebo lži, že lídr Změny Jan Korytář bije svoji ženu. Na lhaní mají média Sgroup holding (Syner) i razítko od soudu,kdy se musela omlouvat za lživé reportáži a manipulaci se skutečností. 

Lhaním je pověstný i PR pracovník a jeden ze spolutvůrců Inventury Zdeněk Soudný, který byl ze lží usvědčen vícekrát, například i během zasedání libereckého zastupitelstva. Soudný se v Liberci objevil poprvé jako spolupracovník Kateřiny Neumannové a mluvčí MS v lyžování 2009, posléze začal spolupracovat s Jiřím Kittnerem a díky svýsm stykům začal vykonávat práci pro liberecký dopravní podnik a zároveň společnost Busline, pro libereckou nemocnici a podobně. Alenu Roubalovou si zase mohou pamatovat čtenáři již z dob normalizace, kdy působila ve stranickém listu KSČ v Jablonci nad Nisou. Svým charakteristickým vulgárním stylem tehdy plísnila kritiky předlistopadového režimu (tvůrce a signatáře Několika vět atd), dnes ve stejném duchu pracuje pro Syner.

Vedle neskrývané politické propagandy pro ODS a Starosty pro Liberecký kraj bylo každé číslo doplněno komentářem bývalého primátora Liberce Jiřího Kittnera z ODS v podobném duchu. Kromě Kittnera dostávali pravidelně v Liberecké Inventuře prostor zástupci liberecké ODS, která se s firmou Syner spojena pupeční šňůrou. Podobně jako ODS se pak na stránkách dehonestačního předvolebního materiálu ale objevovali i představitelé Starostů pro Liberecký kraj, kteří si jinak navenek zakládají na aureole slušných politiků.

Zdá se, že i tato placená masivní předvolební dehonestační kampaň často vulgárního charakteru, která plnila stránky libereckých domácností po dobu sedmi měsíců, přinesla (ovšem těžko říci, jak velkým dílem) své ovoce. Změna ve volbách pohořela. Na kraji vládnou Starostové a ODS (spolu s ANO a ČSSD) a chystá se obří stavební zakázka na výstavbu Krajské nemocnice Liberec. Zdravotnictví má pod patronátem matador liberecké politiky a vedle Jiřího Kittnera nejznámější symbol spojení Syneru s politikou, Přemysl Sobotka.

Liberec tak dál zůstává městem, kde jedna kontroverzní firma, která zásadním způsobem vyrostla na veřejných zakázkách, zcela nepokrytě zasahuje do předvolebního dění ve městě a kraji. A nikomu to nevadí.

 

 

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
147 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.