Volby proběhly v pořádku, zastupitelstvo se sejde 22. listopadu

Liberecký soud zamítl dvě stížnosti na průběh krajských voleb a ustavující zastupitelstvo proběhne v plánovaný termín, tedy 22. listopadu. Hejtmanem se stane Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj, který ale čelí policejnímu obvinění z korupce a zneužívání pravomocí.

Na průběh voleb, které proběhly v říjnu letošního roku, byly podány dvě stížnosti. První z nich přišla z Turnova. Kandidátka za ČSSD Milena Frenclová podala stížnost kvůli skutečnosti, že ve volebním okrsku číslo 6 v Turnově nezískala žádné hlasy, ač jich musela dle vlastního tvrzení získat minimálně tři. Pochybení přiznal nakonec i volební orgán. Soud přesto návrh zamítl s odůvodněním, že zjištěná nezákonnost nemohla ovlivnit volební výsledky s ohledem na celkový výsledek kandidátky.

Další stížnost přišla z Okrouhlé na Českolipsku, kde si volička stěžovala, že hlasovala protestním hlasem- prázdnou obálkou. To ale nereflektovaly volební výsledky a žádný takový hlas nezaregistrovaly, všechny byly označené za platné. Ani tuto námitku ale soud nepřijal.

Koalice na kraji je již dohodnuta. Bude tvořena Starosty, ANO, ODS a ČSSD a v zastupitelstvu bude mít 35 z 45 členů. Suverénní vůdčí silou jsou v ní Starostové pro Liberecký kraj, kteří v krajské radě obsadí 5 míst z devíti, druhé ANO bude mít pouze dva zástupce a po jednom bude mít ODS a ČSSD.

Hejtmanem se stane Martin Půta, ale není jisté zda dokončí volební období kvůli jeho vážnému obvinění v korupčním skandálu. Starostové také obsadí další klíčovou pozici radního pro veřejné zakázky a dopravu obsadí další kontroverzní politik Marek Pieter známý svými vazbami na šedou zónu. Další klíčový post radního pro zdravotnictví (v době, kdy půjde o výstavbu liberecké nemocnice) bude mít matador liberecké politiky Přemysl Sobotka z ODS.

Vítězem voleb jsou Starostové pro Liberecký kraj, získali 32,3 procent hlasů,což znamená 18 zastupitelů. Druhé místo obsadilo hnutí Andreje Babiše ANO, které přesvědčilo 17 % voličů a v novém zastupitelstvu bude mít 9 mandátů. Třetí místo obsadila KSČM se 8,1 procenty a budou ji reprezentovat 4 zastupitelé. Po čtyřech zastupitelích budou mít i ČSSD (8 %), ODS (7,9%) a hnutí Změna pro Liberecký kraj (7,1%). Do zastupitelstva se dostala i koalice SPD a SPO, která získala 5,2% voličských hlasů a v krajském zastupitelstvu obsadí 2 mandáty.

 

Subscribe
Upozornit na
66 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Další dějství absurdního dramatu kolem miliardové zakázky na liberecký bazén přijde daňové poplatníky na 1,8 milionu korun. Tolik bude stát posouzení, které město zaplatí
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi