Trable kolem Ekoparku mají šťastný konec. Možná..

Minulý týden to vypadalo, že oblíbený liberecký Ekopark, který vznikl v sousedství fotbalového stadionu U Nisy možná skončí. Důvodem bylo neschválení změny územního plánu, která by legalizovala drobné stavby, které zde vznikly, slouží veřejnosti, ale jsou zároveň v rozporu s územním plánem. Nakonec se ale zachování Ekoparku rozhodli, a to i díky reflexi reakcí veřejnosti, podpořit i zbylí radní, kteří byli proti. Nyní je na zastupitelstvu, aby navrženou změnu územního plánu schválilo.

V současné době je území libereckého Ekoparku, podle platného územního plánu vedeno jako nezastavitelné. Nicméně, aby mohl librecký Ekopark , který má podporu nemalé části veřejnosti, fungovat, je potřeba několika drobných staveb, které zde jeho majitel vybudoval.Ovšem rozporu s platným územním plánem. Jde ovšem o pouhých 6 %  s jasně definovanými regulativy je klíčová zejména pro zajištění stávajícího provozu Ekoparku. Jedná se o zprovoznění splachovacího WC, stánek s občerstvením, podium, dílnu údržby a další drobné objekty.

Pokud by zastupitelstvem neprošla změna územního plánu,musely by se stavby zbourat. To by mohlo znamenat konec celého Ekoparku. Minulý měsíc podala návrh na strategickou změnu územního plánu, která řeší celé území a zejména budoucnost cyklostezky kolem fotbalového stadionu Slovanu Liberec a která by pomohla problém s drobnými stavbami Ekoparku vyřešit, náměstkyně za Změnu pro Liberec Karolína Hrbková. Narazila ale na odpor svých kolegů v Radě města, zejména z hnutí ANO.

Odmítavý postoj měl zejména primátor Tibor Batthyány(ANO). Na sociálních sítích k celé problematice minulý týden napsal: „Vyvolává se zde umělá panika. Ale chápu, že je to poměrně efektivní nástroj, jak dosáhnout změny územního plánu a legalizovat černé stavby. A to je myslím podstata problému.“ Ovšem i primátor zareagoval nesouhlas veřejnosti s odmítnutím změny územního plánu a proto dodal: „Chytřejší budu v úterý. Možná konečně uvidím tu vypracovanou studii, o které jsem neměl ani ponětí. Standa ví, že se mi projekt toho parku líbí.“

V úterý tohoto týdne proto zástupci Ekoparku prezentovali na radě svůj projekt a ta se přiklonila ke schválení strategické změny územního plánu, která řeší nejen celé údolí kolem stadionu Slovanu, ale i dotčený areál Ekoparku. Nyní je ještě na samotném zastupitelstvu města, které jako vrcholný orgán obce má poslední slovo. Náměstkyně Hrbková věří, že i opoziční zastupitelé dají změně územného plánu zelenou. „Tam jde například i osud cyklostezky, která se musí zavírat při každém utkání Slovanu a je sama ničena zásobovacími vozy, ale i prostor Ekoparku si zaslouží zachovat,“ dodala Karolína Hrbková ze Změny pro Liberec.

„Osobně jsem v tomhle směru už udělal maximum. Odstranil jsem černou skládku, vyhnal drogově závislé a vybudoval jsem v přeurbanizovaném městě plném obchodních domů oázu zeleně a místo pro volnočasové aktivity a setkávání místních obyvatel, vzdělávání dětí a to vše bez pomoci dotací, grantů a jiných zdrojů. Nyní je však rozhodnutí o budoucnosti tohoto místa v rukách místní samosprávy. Pokud však nedojde ke změně územního plánu, nebude možné EKOPark v současné podobě v další sezoně provozovat a některé již vybudované objekty budu muset demontovat a odstranit,“ vysvětlil svůj úhel pohledu majitel a tvůrce Ekoparku Stanislav Šťastný.

Subscribe
Upozornit na
26 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se