Město chce rozšířit památkovou zónu, veřejnost se k ní může vyjádřit

Současné vedení města plánuje rozšířit památkovou zónu. Ve spolupráci s odborníky z Národního památkového úřadu chystá posunout její hranice o tzv. Libiegovo městečko a čtvrť Domovina. Lidé se k návrhu budou moci vyjádřit během června.

Návrh bude poté případně upraven či doplněn a konečná verze bude předložena ke schválení červnovému zastupitelstvu města.

Nová památková zóna ponese název „Liebiegovo město a Domovina“. Lokalita městečka, které vyrostlo mezi lety 1853–1929 jako zaměstnanecké sídliště firmy Johann Liebieg & Co., se tedy rozšíří o navazující lokalitu zvanou Domovina, která se rozprostírá v bezprostřední blízkosti na jižním svahu Monstrančního vrchu. Jednalo se rovněž o sídliště, které bylo určeno primárně pro válečné vysloužilce z Liebiegovy továrny.

Návrh zpracoval kolektiv autorů Národního památkového ústavu v Liberci a projednala ho Pracovní skupina pro regeneraci městské památkové zóny. Hranice navrhované památkové zóny respektují zástavbu Liebiegova města a navazujícího sídliště Domovina.

Prohlášení památkové zóny má mimo jiné zamezit postupnému znehodnocování domů především nevhodnými stavebními úpravami. Památkářům se nelíbí necitlivé úpravy na některých domech, ať už jde o zateplení a znehodnocení fasády, nahrazování střešních pálených tašek nebo třeba o odstraňování typických dřevěných okenic a dalších charakteristických prvků.

Tato historicky významná a památkově cenná lokalita by tak získala dohled památkářů, který by zamezil provádění nevhodných úprav na objektech a dalšímu celkovému znehodnocování lokality. Zvýšené náklady na opravy podle požadavků památkářů by majitelům nemovitostí částečně kompenzovaly příspěvky z připravovaného nového dotačního fondu na opravy památek.

Tisková zpráva SML

Subscribe
Upozornit na
48 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.
Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody bude i v letošním roce pokračovat v ambiciózním projektu výsadeb druhově a věkově rozmanitých lesů na Liberecku. Projekt