Evropské dotace pomůžou sociálně slabým, základní škole i památkám

Liberečtí radní posunuli o kus dál několik rozběhnutých projektů z Integrovaného plánu rozvoje území Liberec – Jablonec nad Nisou (IPRÚ). Schválili výsledky zadávacích řízení na dodavatele projektových dokumentací na rekonstrukci pěti bytových domů v majetku města, v jejichž prostorách vzniknou sociální byty. Nejvhodnější nabídku podala pražská firma SVIŽN s.r.o., která potřebné dokumentace vypracuje za celkem 1,74 milionu Kč.

Připravovaná nová síť sociálního bydlení počítá s rekonstrukcí šesti bytových domů v majetku města, v jejichž prostorách vznikne 38 moderních sociálních bytů. Jde o objekty Jablonecká 124/45, Milady Horákové 144/10, Proboštská 268/1, Žitavská 393/6, Dvorská 169/2 a Orlí 139/5. Zbývá ještě vyhodnotit zadávací řízení na dodavatele projektové dokumentace šestého domu (ul. Žitavská), což se předpokládá v průběhu května.

Sociální byty budou vybudovány z vyhovujících nebytových prostor a z bytů o velké podlahové ploše, které budou při rekonstrukci rozděleny na byty dva. „Předpokládáme, že všech 38 nových sociálních bytů bude k dispozici během příštího roku. Jde o první etapu rozsáhlého projektu, jehož výstupem bude nejméně sto nových nebo nově zrekonstruovaných sociálních bytů,“ uvedl náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář. Předpokládané náklady aktuální první etapy činí 58 775 000 Kč, z nichž 85 % pokryje dotace z IROP a 5% dotace ze státního rozpočtu. Město uhradí spoluúčast ve výši 10 %.

O krok dál je projekt na zvýšení kvality vzdělávání na Základní škole Kaplického v Liberci. Město vypíše zadávací řízení na dodavatele stavebních prací, které spočívají zejména ve vybudování nástavby na současné školní budově, kde vzniknou nové odborné učebny cizích jazyků a přírodních věd. Součástí rekonstrukce budou i doplňkové stavební úpravy a částečná změna dispozičního řešení, spolu se zajištěním bezbariérového přístupu. Předpokládané náklady dosahují 13 milionů Kč, přičemž financování je rozděleno stejně jako v případě projektů Sociálního bydlení.

Podle plánu se posouvají dopředu i projekty na výstavbu autobusového terminálu a rekonstrukce Liebiegova paláce – bývalé galerie. Radní schválili vypsání otevřených zadávacích řízení na dodavatele projektových dokumentací. Nový terminál vznikne v místě současného nevyhovujícího parkoviště v Žitavské ulici. Už má svou podobu od architekta Petra Stolína a vyjádřit se k němu může veřejnost 18. května od 17.00 hodin na Novém magistrátu nebo přímo na místě proměny 29. května od 13.00 hodin.

 

Památkově chráněný Liebiegův palác má šanci dočkat se záchrany a nového využití. Cílem projektu je vytvořit z bývalé galerie prostor pro setkávání lidí napříč generacemi, z různých sociálních skupin, které budou spojovat sociální, vzdělávací, kulturní a rekreační aktivity. Vznikne tady takzvané polyfunkční komunitní centrum – Centrum aktivního života.

Tisková zpráva SML

Subscribe
Upozornit na
71 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zelení budou kandidovat do zastupitelstva Libereckého kraje pod značkou Zelení pro kraj. Lídrem kandidátky je Milan Starec, který stojí dlouhé roky v čele občanského odporu
Na konferenci Novinářské fórum byly v pondělí 6. května vyhlášeni první výherci nového programu na podporu lokální žurnalistiky. Nadační fond nezávislé žurnalistiky ve spolupráci
Zastupitelstvo města Liberce na svém dnešním jednání zvolilo nového náměstka primátora s gescí pro energetiku a Smart City. Na návrh městské rady se jím
Nikdy nekouká na barvu politického trička, když jde o dobrou věc, domluví se se všemi. Má zkušenosti ze sněmovny i z vedení města, umí