Možná podjatost přísedící v Půtově procesu byla známá již půl roku

Podjatost členky soudního senátu, na kterou podal námitku sám hejtman Martin Půta v den konání začátku procesu a dosáhl tak toho, že se jeho vina nebude projednávat před volbami, byla veřejná od března 2018. Přesto hejtman čekal na doslova poslední hodinu.

V procesu s Martinem Půtou (Starostové pro Liberecký kraj), který je obžalován pro korupci a zneužití pravomoci v obřím procesu, ve kterém jde o tunelování evropských dotací v Liberci, je členkou soudního senátu, který má rozhodovat o jeho vině, Zdeňka Hronová. Ta je manželkou libereckého zastupitele Michala Hrona ze stejných Starostů pro Liberecký kraj, který i letos kandiduje do zastupitelstva jako sedmý na kandidátce Starostů.

Proti její účasti podal v úterý, kdy měl soud začít, sám hejtman skrze svého advokáta Tomáše Gřivnu. Soudce nejdřív námitku odmítl, ale hejtman s advokátem proti jeho rozhodnutí na místě okamžitě podali stížnost, tak moc jim na uznání námitky záleželo. Nakonec soudce souhlasil, že by to mohl být problém, kdyby námitku uznala vyšší instance, s čímž se ztotožnil i státní zástupce.

Novinářům hejtman sdělil, že o účasti Zdeňky Hronové věděl „několik týdnů“. Nicméně podle oficiálního vyjádření mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem, pobočky Liberec, těch týdnů bylo nejméně 23. „Složení senátu bylo známé od 20. 3. 2018“, uvedla mluvčí Karolína Francová.

Hejtman Martin Půta a jeho advokát Tomáš Gřivna tedy mohli pohodlně podat několik měsíců námitku, ta by byla vyřízena, včetně například názorů vyšší instance. Manželka Michala Hrona mohla být v soudním senátu vyměněna a proces se mohl urychlit, respektive proběhnout v řádném termínu. Nicméně s tím počkali až na začátek soudu, při čemž svůj úmysl oznámili pouhých 16 hodin před začátkem líčení.

 Soud tedy nakonec jejich námitce vyhověl a proces, který měl probíhat tři týdny před volbami, se posouvá až dva měsíce za ně. Půtovi Starostové přitom v těchto volbách kandidují nejen v Liberci, ale i v dalších zhruba 70ti obcích kraje, při čemž Půtova tvář zdobí všechny billboardy a plakáty s tamními kandidáty na starostu či primátora.

O možné podjatosti své ženy věděl od jara i liberecký kandidát Starostů Michal Hron. Ten nejprve odmítl odpovědět na otázky s tím spojené, ale pak odkázal na své mediální vyjádření. V něm se mi mimo jiné píše: „O jmenování své manželky jsem se dozvěděl od ní, když jí doručili jmenovací dopis (tzn. pravděpodobně také v březnu, nejpozději v dubnu -pozn.red). Upozornil jsem ji, že by se její angažmá mohlo považovat za důvod podjatosti, neboť se s M. Půtou znám a působím s ním v hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK). Současně jsme se domluvili, že o případu se mnou nebude mluvit a nebudu mít přístup ani k podkladům od soudu.

Příležitostně jsem o věci informoval M. Půtu a upozornil jej, že zde hrozí riziko zpochybňování procesu z důvodu podjatosti. Současně jsem mu doporučil, ať se o vzniklém problému poradí se svým advokátem. Tím pro mě celá věc skončila.“

Hejtman Půta trvá na tom, že krok, který udělal, je jen z toho důvodu, aby nemohli vzniknout pochybnosti o jeho procesu. Proč tak ale udělal na poslední chvíli, k tomu se nevyjádřil. „Další odklad v řízení mě samozřejmě vůbec netěší, ale pokud chci, aby mě rozsudek soudu skutečně očistil, a nebyl nijak zpochybňován, jinou možnost jsem neměl.“, uvedl ve svém prohlášení na sociálních sítích Martin Půta.

Na sociálních sítích kroky svého stranického šéfa obhajují další kandidáti Starostů s tím, že se členové soudního senátu losují nebo že Martin Půta do poslední chvíle o účasti manželky Michala Hrona nevěděl. Nic z toho ale není pravda.

Subscribe
Upozornit na
62 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sotva hejtman Libereckého kraje ohlásil, že bude svůj post obhajovat i po čtvrté volební období, vyšla najevo zajímavá skutečnost. Používal totiž telefon s aplikací
Suverénně nejúspěšnější politik Libereckého kraje, jehož voličům nevadí, že mu hrozí nepodmíněný trest za korupci, Martin Půta ze STAN/SLK, by rád vedl Liberecký kraj
Přesně před půl stoletím, tedy 21. září 1973, se slavnostně otevřel hotel s vysílačem na Ještědu, fenomenální stavba, která se stala symbolem Liberce i
Náš Liberec nedávno informoval, že liberecká radnice se chystá zvýšit daň z nemovitostí pro velké firmy, jelikož jejich areály zatěžují více městskou infrastrukturu. Mezi