Primátor a tajemník brojí proti referendu. To ale bude

Z iniciativy primátora Tibora Batthyányho (zvolen a vyloučen z ANO) a tajemníka Martina Čecha podá město Liberec kasační stížnost na postup krajského soudu, který rozhodl o konání místního referenda v Liberci spolu s komunálními volbami 5. a 6. října. Batthyány označuje rozhodnutí soudu za šlendrián.

Minulý týden dal krajský soud za pravdu Změně pro Liberec, když uznal její námitku, že se magistrát, který vyřadil přes 3 tisíce podpisů z více jak 8,6 tisíce sesbíraných pro konání referenda, neobtěžoval dát přípravnému výboru referenda zákonným vědět, jaké podpisy vyřadil a co na nich bylo špatně. Zároveň s tím soud vyhlásil referendum na konání říjnových voleb.

To ale vzbudilo politickou nevůli a až ex post přispěchal tajemník magistrátu, který je politickým spojencem primátora Tibora Batthyányho s vysvětlením, které že podpisy byly chybné. „U 233 podpisů šlo o duplicitu, dále 56 podpisů nezletilých osob, 550 osob s trvalým pobytem mimo Liberec, jiný trvalý pobyt uvedlo 769 lidí, chybné jméno bylo uvedeno u 275 osob a chybné příjmení u 273, chybné datum narození napsalo 267 podepsaných,  89 podepsaných byli cizinci, 172 nečitelných, 498 osob neexistovalo vůbec a dokonce jeden podpis osoby, která je pět let po smrti,“ vyjmenovává tajemník úřadu Martin Čech.

To, že magistrát nepostupoval tak, jak mu ukládá zákon, omlouvá tajemník Čech těmito slovy: „Soud se chybnými podpisy nezabýval, pouze sdělil, že výzva nebyla kvalifikovaná, tj. nebylo zmocněnci sděleno, co každý z 3183 chybných podpisů vykazuje za konkrétní vady. Vzhledem k počtu a povaze chyb by to ani při kvalifikované výzvě nebylo možné odstranit,“.

Primátor Tibor Batthyány v emotivním projevu napadl sbírání podpisů v referendu a uvedl:„ Vzhledem k tomu, v jakém stavu přípravný výbor podal návrh na konání místního referenda a s přihlédnutím ke způsobu přístupu krajského soudu k posouzení návrhu, nemohu konstatovat jinak, než že jde o šlendrián na obou výše uvedených stranách. Město Liberec se bude bránit podáním kasační stížnosti. Pokud Nejvyšší správní soud tento šlendrián posvětí,  jsme připraveni jít až k Ústavnímu soudu, abychom zjistili, zda má zákon o místním referendu vůbec nějaký smysl a pravidla,“ uvedl primátor města Liberce Tibor Batthyány.

Náměstek primátora, lídr Změny pro Liberec a zároveň zmocněnec přípravného výboru referenda Jan Korytář je ale klidný, kasační stížnost nemá odkladný účinek a referendum proběhne. Zároveň kritizuje přístup tajemníka jako politicky motivovaný: „Ke kasační stížnosti mohu říci jen jediné. Je to úporná snaha části politiků a vedení úřadu co nejvíce ztížit konání referenda, zpochybnit ho a lidi odradit. Škoda,  že takto důsledně nepostupuje úřad v čele s tajemníkem například u odstraňování černých staveb a neřeší se třeba fungování stavebního úřadu. Je evidentní, že někdo má strach, že by referendum mohlo pomoci Změně vyhrát volby, proto všechny obstrukce. Kdyby úřad postupoval podle zákona, nemuseli jsme se do této situace vůbec dostat.“

Změna pro Liberec sesbírala během jara přes 8,5 tisíce podpisů, potřebných jich bylo 8 tisíc. Úředníci magistrátu ale Změně vyloučili přes 3 tisíce podpisů, které označili za nedostatečné, ale své rozhodnutí nekonkretizovali a ani Změnu nevyzvali, aby případné konkrétní nedostatky doplnila, což ze zákona měli. Takový přístup odmítl soudu a dal za pravdu zástupcům Změny pro Liberec.

Liberečané tedy budou moci odpovídat v referendu na následující otázky:

1) Souhlasíte s tím, aby město upravilo tarif hromadné dopravy tak, aby děti ve věku do 15 let a senioři nad 65 let měli MHD nejpozději od 1. 1. 2019 zdarma?

2) Souhlasíte s tím, aby město Liberec učinilo veškeré možné kroky ve své samostatné působnosti k regulaci hazardu tak, aby v Liberci bylo do konce roku 2019 max. 7 míst s tzv. živou hrou?

3) Souhlasíte s tím, aby město do konce roku 2018 koupilo liberecký zámek a přilehlý zámecký park za cenu max. 96,5 mil. Kč?

4) Souhlasíte s tím, aby město obnovilo bývalý lesní amfiteátr v Lidových sadech?

5) Souhlasíte s tím, aby město vykoupilo od Povodí Labe hráz u Veseckého rybníku, tzv. Tajchu, a připravilo projekt citlivé revitalizace jeho

Současná situace kolem referenda odráží napětí mezi Janem Korytářem a Změnou na jedné straně a primátorem Batthyánym a tajemníkem Martinem Čechem na straně druhé. Korytářovi se dlouhodobě nelíbí fungování magistrátu pod tajemníkem Čechem. Například nedávno otevřeně kritizoval způsob vyplácení bývalého Čechova kolegy  a přítele z odboru, kterému Battháynyho spolustraník Tomáš Kysela po záměrně malých částech (a tedy de facto utajeně) vyplácí za práci, kterou má dělat sám, zhruba milion korun ročně.

Subscribe
Upozornit na
34 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.