Jizerky oslavily padesát let, ochránci vysadili pamětní buk a nadace vydala knihu Siegfrieda Weisse

Hned tři kulatá jubilea oslavili v minulém týdnu ochránci Jizerských hor. Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody byla založena před 25 lety, Chráněná krajinná oblast Jizerské hory byla vyhlášena před 50 lety a významný spisovatel a fotograf Siegfried Weiss oslavil v tomto roce své 85 narozeniny. Při této příležitosti vysadili pro Jizerky typický buk a pokřtili knihu Siegfrieda Weisse s názvem O věčných proměnách lesa.

I přes počasí, které bylo typicky jizerské, dorazilo docela dost lidí a celá akce se povedla na výbornou“, říká Kamila Madejová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, pod kterou Správa CHKO Jizerské hory spadá.

Příznivci severočeského pohoří se sešli v Liberci u známé roubenky, kde sídlí Správa CHKO Jizerské hory a Agentura ochrany přírody a krajiny. Připomněli si to krásné i bolestné, co Jizerské hory prožily a u té příležitosti vysadili pamětní buk lesní, který je pro Jizerské hory typický. Dříve pokrýval spolu s jedlí většinu zdejších lesů, ale postupně byl nahrazován smrkem. Dnes se ochranáři i lesníci zasazují o jeho návrat a vytváří tak druhově bohatší lesy. „Buky zůstaly v místních lesích prakticky jen na jeho severních svazích a na některých dalších menších lokalitách. Buk je perfektní dřevina, která zvládá klimatické změny, znečištění ovzduší i další útrapy, které Jizerské lesy v minulosti postihly,“ říká Jiří Hušek, ředitel Regionálního pracoviště Liberecko Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Dárek dostaly Jizerské hory i v podobě nově vydané knihy známého spisovatele, fotografa, znalce i milovníka Jizerských hor Siegfrieda Weisse s názvem O věčných proměnách lesa. Na více než 130 stranách zde autor představuje nejen svůj osobní pohled na Jizerské hory a odtajňuje příběhy, které ho k nim vážou, ale provádí čtenáře i celým obdobím posledních 50 let, kdy toto pohoří prošlo turbulentním vývojem a to včetně ekologické katastrofy, ze které se zotavuje dodnes. Celá kniha je postavena na řadě úchvatných fotografií Siegfrieda Weisse s často neopakovatelnou atmosférou a poprvé se zde představují i jeho linoryty a olejomalby. „Velice si vážím, že jsme knihu pana Weisse mohli vydat a výtěžek z jejího prodeje věnujeme na pomoc Jizerským horám a jejich okolí,“ doplňuje Ondřej Petrovský, ředitel Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. Objednávat si ji můžete již nyní na webových stránkách nadace www.nadaceivanadejmala.cz a k dostání je také u regionálních knihkupců.

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody pomohla již stovkám menších i větších projektů částkou přesahující 21 miliónů korun. Stojí za řadou konkrétních ochranářských projektů, na které získává peníze od firem i fyzických osob. Posledních osm let vydává kalendář Zaostřeno na Jizerky a nyní i knihu. V minulosti pomohly peníze například s výsadbou desítek tisíc sazenic, záchranou rašeliniště, kterému hrozil zánik, opravou turistických stezek v Jizerských horách nebo vybudováním rybího přechodu na řece Smědé. „Nesmírně si vážím všech lidí, kteří Jizerským horám a přírodě jako takové tímto způsobem pomáhají. Jizerské hory i díky nim prošly výraznou obnovou poškozených lesních porostů. To nejhorší mají určitě za sebou, ale je před námi ještě mnoho výzev. Aktuálně například dlouhá sucha, ale i extrémní srážky a samozřejmě stále znatelnější klimatické změny,“ vysvětluje Petrovský.

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.
Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody bude i v letošním roce pokračovat v ambiciózním projektu výsadeb druhově a věkově rozmanitých lesů na Liberecku. Projekt