Liberec má nové vedení města, primátora nepodpořili všichni koaliční zastupitelé

Podle očekávání bylo zvoleno nové vedení města v čele s primátorem Jaroslavem Zámečníkem. Pro něj a pro náměstka Ivana Langra ale překvapivě v tajné volbě nehlasovali všichni členové koalice.

Liberecká koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS má pohodlnou většinu 31 členů z 39. Přesto nového primátora nepodpořili všichni jeho členové. Jaroslav Zámečník získal 28 hlasů z 37 přítomných. V jeho částečné nepodpoře může být jeho minulost spojená s libereckou ODS (působil v ní bezmála čtvrt století) nebo spory uvnitř Starostů.

Stejný počet hlasů získal i náměstek Ivan Langr, který pokračuje ve své funkci, kterou získal ještě v minulém období slibem od Starostů, když se v radě obrátí s primátorem Batthyánym proti Změně pro Liberec. Batthyány se do zastupitelstva již nedostal a v liberecké politice končí.

Naopak hlasy opozice si získal nový statutární náměstek pro rozvoj a investice Jiří Němeček z ANO, pro kterého hlasovalo 35 z 37 zastupitelů. Jen o bod méně, a tedy i podporu části opozice, dostal jeho kolega z ANO Zbyněk Karban, který bude mít na starosti ekonomiku, kde dosud působil jako vedoucí odboru. Jiří Šolc ze Starostů, který bude náměstkem pro infrastrukturu, pak získal rovněž některé opoziční hlasy, když jej volilo 32 zastupitelů.

Členy rady byli zvoleni za Starosty pro Liberecký kraj Lukáš Pohanka a Michal Hron, za hnutí ANO  Šárka Prachařová a Marek Vávra a za ODS Petr Židek a dlouholetá sekretářka bývalého primátora Jiřího Kittnera (ODS) Petra Břeňová.

Zastupitelstvo rovněž přijalo nového zastupitele za ODS, kterým se stal Lumír Vadovský. Tomu podstoupil své místo známý liberecký veterinář Martin Kolafa, který byl do zastupitelského sboru původně zvolen.

Nový primátor Jaroslav Zámečník poděkoval své rodině a hejtmanu a stranickému šéfovi Martinu Půtovi, který jej v kandidátce na primátora prosadil a který mu zároveň včera přišel  pogratulovat, spolu se senátorem za Starosty Michaelem Canovem.

Nový primátor při svém představování čelil dotazům opozice na priority, které chce během svého působení dosáhnout. Zastupitelé se tak mohli dozvědět, že oproti předvolebním deklaracím vítězných Starostů nebude dána svoboda v odpojování domů závislých na teplu z plynárny, město nevyčlení vlastní prostředky na kino Varšava nebo že někdejší primátor Jiří Kittner má jisté místo v Severočeské vodárenské společnosti, kam byl v předchozím volebním období navolen přes odpor Změny pro Liberec.

Subscribe
Upozornit na
98 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Možná nejambicióznější projekt Libereckého kraje za posledních deset není v dobré kondici. Kolem plánů na vybudování obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku krouží lobbisté i
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.