Chceme, aby kraj pomohl s projekty na zadržování vody v krajině. Nejen na papíře

Rozpočet Libereckého kraje na rok 2019 zastupitelé Změny nepodpořili. Jedním z důvodů je, že se do rozpočtu nedostal námi navržený a již předběžně dojednaný fond na opatření pro zadržování vody v krajině.  

Snažíme se vedení Libereckého kraje přesvědčit, aby vyčlenil kapacity a finance na pomoc hlavně obcím s přípravou projektů na zadržování vody v krajině. Na rozdíl od většiny obcí má kraj možnost vyčlenit několik odborníků ať už na odboru životního prostředí nebo v Agentuře regionálního rozvoje, kteří by jednali se starosty a vlastníky a mohli takové projekty táhnout dopředu. Zároveň má kraj dost peněz na to, aby prostřednictvím účelového fondu pomohl žadatelům s financováním projektové dokumentace a se spolufinancováním.

Na samotné projekty lze získat mnohem větší prostředky z jiných zdrojů, protože na retenční opatření jsou peníze v programech ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství. Ty ovšem nezaplatí všechno a krajský fond by měl motivovat žadatele, aby se do takové práce pustili, protože náklady z jejich rozpočtů pro ně nebudou limitující. 

Na absenci funkční podpory jsme vedení kraje upozornili letos na jaře, přičemž jsme také upozornili na alarmující stav čerpání prostředků z Operačního programu životní prostředí 2014 – 2020, prioritní osy 1.3 a 1.4, které jsou zaměřeny právě na protipovodňovou ochranu a zadržování vody v krajině. Na začátku roku 2018 bylo v celé ČR na tyto projekty vyčerpáno 1,6 mld. Kč, z toho v Libereckém kraji pouhých 45 mil. Kč, tedy 2,8 %! Ze zanedbatelného počtu 12 projektů je jich navíc 10 „papírových“ – jde o různé povodňové plány či studie, popř. instalaci výstražných zařízení. „Prozatím jediné, co reálně kraj provádí, je vytváření různých studií. Opatření z těchto studií ovšem zůstávají na papíře, neboť obce nemají k dispozici od kraje žádnou podporu na jejich skutečnou realizaci,“ shrnuje Jindřich Felcman, člen krajského Výboru hospodářského a regionálního rozvoje (Zelení). Krajský zastupitel Josef Šedlbauer dodává: „Jediná realizace, kterou se kraj chlubí, je soukromá aktivita ve Václavicích. Kraj na ni přispěl 150 tisíc korun. Jako PR dobré, reálně mizivé.

V krajském rozpočtu na rok 2019 námi navržený fond není, i když byl podpořen Výborem životního prostředí a zemědělství. Z vedení kraje zazněl slib, že by mohl být možná ustaven v dubnu 2019 z peněz z hospodářského přebytku za rok 2018. Má jít o 5-6 milionů. „Naše představa je o řád vyšší, srovnatelná s penězi, kterými kraj spolufinancuje budování silnic. Ještě důležitější ale bude ochota kraje vzít na sebe roli iniciátora, hnací síly takových projektů. Tam vidím slabé místo, pro současné vedení kraje zatím nejde o skutečnou prioritu,“ uzavírá Šedlbauer.

Tisková zpráva Změny pro Liberecký kraj

Subscribe
Upozornit na
56 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Medailí města ocenilo statutární město Liberec trojici osobností. Z rukou primátora Liberce Jaroslava Zámečníka ve středu 31. května převzali ocenění Eva Koudelková za přínos
Zajímavou akci uspořádala Krajská vědecká knihovna v Liberci při příležitosti oslav konce Druhé světové války. Čtvrtého května zahájí vernisáží venkovní výstavu o osudech parašutistů výsadku Antimony,
Úvěr na 750 milionů, dalších 450 mil. z nejistých zdrojů a překopané i to, co funguje a co návštěvníci Libereckého bazénu oceňují.
Poslanecká sněmovna v pátek 21. dubna 2023 ve třetím čtení schválila zákon o ochraně oznamovatelů, který vychází z evropské směrnice. Návrh zákona předložil ministr
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.