nášLiberec

Search

Liberecký kraj má nového náměstka Jana Svitáka

Na včerejším zastupitelstvu Libereckého kraje byl dle očekávání zvolen nový náměstek pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek Jan Sviták, dosavadní starosta obce Prysk. Vystřídal tak Marka Pietera, který byl odejit pro své spory s hejtmanem Martinem Půtou.

Jan Sviták byl zvolen na úterním zasedání zastupitelstva Libereckého kraje, když pro něj hlasovalo 33 zastupitelů ze 40. Sviták je od roku 2002 starostou obce Prysk na Novoborsku a členem Starostů pro Liberecký kraj stejně jako hejtman Martin Půta či Marek Pieter, kterého Sviták ve funkci nahradil.

O tom, že Marek Pieter bude muset ve funkci skončit, se v kuloárech mluvilo minimálně od podzimu loňského roku. Po Novém roce také hejtman Martin Půta, který je znám, že nesnese žádný odpor ve straně, oznámil Pieterovo propuštění, aniž by mu dal prostor k vyjádření. Oficiálním důvodem, který se hejtman snažil předkládat veřejnosti, byly ovšem Pieterovi údajné zdravotní důvody.

Nový náměstek Sviták je členem Dopravního výboru Libereckého kraje, kde patřil v posledních necelých dvou letech ke stoupencům Martina Půty proti Jiřímu Vařilovi, podnikateli, který stojí za společností BusLine, jehož do funkce nominovala KSČM.

Ačkoliv Půta s Vařilem v minulosti spolupracovali – hejtman neváhal v roce 2014 rozbít koalici se Změnou pro Liberecký kraj, když odvolal náměstkyni Zuzanu Kocumovou, která úzké sepětí vedení kraje a BusLine otevřeně kritizovala – v posledních dvou letech je ale mezi oběma muži až osobní nenávist.

Ochota naslouchat Vařilovi byla také dle kuloárních informací důvodem, proč byl ze své funkce odejit i dnes již bývalý náměstek Marek Pieter. U něj se, dle kuloárních informací spekuluje, zda se jeho jméno neobjeví i v kauze kolem korupce ve veřejné dopravě, kde je například  obviněn i Jiří Vařil. Obžalobě z korupčního jednání ovšem čelí i sám hejtman Martin Půta.

Subscribe
Upozornit na
39 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jedna z historických školních budov v centru Liberce neměla od revoluce důstojné zázemí pro místní děti. Situace se ale mění k lepšímu. U druhého
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky