nášLiberec

Search

Deset let od ostudného mistrovství světa v lyžování

Dnes je to přesně deset let, co v Liberci začalo Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009, které později média překřtila na Mistrovství světa v tunelování veřejných prostředků. Dvoumiliardový šampionát – „Temelín českého sportu“ – měl dávno před svým uskutečněním řadu odpůrců, ale zejména díky liberecké ODS se jej nakonec podařilo prosadit. Korupční skandály a kauzy ale nakonec nechvalně proslavily celé mistrovství a s ním i Liberec daleko více než sportovní výsledky.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Akce byla předem dlouho propagována až protlačována tehdejší libereckou politickou reprezentací, zejména občanskými demokraty. Zastánci mistrovství nejprve dokonce tvrdili, že na jeho pořádání nebudou potřeba žádné veřejné prostředky, akce bude zisková a když, tak bude stát daňové poplatníky malou částku, která se kvůli komerčnímu úspěchu vrátí.

Nakonec vše dopadlo jinak. Zmocněncem pro mistrovství se stal tehdejší liberecký poslanec za ODS a bývalý náměstek libereckého primátora Tomáš Hasil a ten spolu s Jiřím Kittnerem a Přemyslem Sobotkou (oba ODS) vylobbovali na premiérovi Mirkovi Topolánkovi razantní navýšení nákladů na mistrovství.  Z veřejných zdrojů pak šlo na jeho uspořádání přes dvě miliardy korun – ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů.

Veřejné zakázky spojené s mistrovstvím světa se staly terčem kritiky Nejvyššího kontrolního úřadu i Antimonopolního úřadu, který Liberci za účelové porcování zakázek udělil milionové pokuty. Naštěstí pro městskou kasu, soud v Brně tyto pokuty zrušil a kritizované zakázky vrátil k přešetření.

K soudu se dostali například i zástupci známé liberecké firmy Investing CZ, která často spolupracuje s ještě (díky svému napojení na zdejší politiky) známější firmou Syner a pro veřejný sektor dozoruje zakázky. Ve dvou případech byli lidé z Investing CZ obžalováni, že účelově špatně nakládali s veřejnými prostředky, například, aby tak byl obohacen dodavatel, firma Syner. 

Soud před pěti lety vynesl podivný rozsudek. Falešné fakturování Syneru, které posvětil Investing CZ bývalého libereckého politika a koaliční spojenec ODS Josef Nadrchal, skutečně proběhlo, ale firma to „vynahradila“ jinde. 

Náklady na organizaci mistrovství světa činily přes 623 milionů. Častým argumentem propagátorů mistrovství byla údajná podpora místních podnikatelů. To se však splnilo jen těm napojeným na libereckou politickou reprezentaci, jako například firmě Kalendář Liberecka, které spoluvlastní právě Tomáš Hasil a která pár týdnů před šampionátem založila (dnes již zaniklé) rádio Dobrý den, aby získala licenci na vysílání ze šampionátu. Lidé z okruhu Hasila zbohatli i na spekulacích s pozemky, na kterých MS proběhlo.

Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy za bezmála 113 milionů korun bez penále. Ostrouhali většinou malí a střední podnikatelé, jejichž podpora byla jedním z klíčových argumentů pro pořádání této akce. Naopak: liberecké mistrovství se stalo rejdištěm i pro spoustu dalších „politických podnikatelů“, kteří díky němu získali miliony korun z veřejné kasy. Mezi nimi byl například i současný moderátor a politik Jaromír Soukup.

Také spousta vydaných veřejných prostředků na snobské, „doprovodné a kulturní“ akce kolem mistrovství šampionátu na oblibě mezi lidem nepřidala. Trochu zjednodušeným viníkem a terčem lidového hněvu se stala Kateřina Neumannová, proslulá lyžařka, která akci zaštiťovala. Toho využila liberecká oligarchie a pokusila se na ni svůj díl viny shodit.

Liberecké mistrovství ale dělá vrásky městské kase dodnes. Liberec musí zaplatit 14,2 milionu korun za nedodržování dotačních podmínek. Hrozilo přitom, že stát bude chtít miliardu. Více jak 14 milionů ale současná koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS po nikom vymáhat nechce, byť je z rozhodnutí státních orgánů zcela jasné, kdo za chyby může. Desítky milionů po organizačním výboru šampionátu žádá také spolek živnostníků – věřitelů, kteří do dnešního dne nedostali zaplaceno.

Mistrovství světa v klasickém lyžování tak na konec přitáhlo více pozornosti ohledně korupce a klientelismu než ohledně sportovních výkonů. Jeho zastánci jej stále považují za vydařenou sportovní akci, ale ani liberečtí obyvatelé jej již před deseti lety nepřijali za své.

Subscribe
Upozornit na
63 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali