Vedení města chce snížit CO2. Tak se podle toho chovejte, vzkazuje opozice

Rada města chce zřídit svůj nový poradní orgán. Komisi pro klima, která má radnici pomáhat mírnit dopady klimatických změn. Pěkné, ale zatím se vedení města chová přesně opačně, zní od opozice.

Současná koalice v Liberci navazuje na kroky svých předchůdců, kteří se již v před několika za Liberec zavázali, že v Liberci se do roku 2030 sníží emise oxidu uhličitého (CO2) minimálně o 40 procent. Řekl to minulý týden liberecký primátor Jaroslav Zámečník (SLK).

„Komise se bude zabývat implementací akčního plánu na ochranu klimatu a úspory energií, který máme už rok schválený,“ uvedl Zámečník s tím, že některé kroky dnes již město činí. Jako příklad  uvedl veřejnou dopravu, kde je 30% liberecké MHD obsluhováno ekologicky – tramvajovým provozem.

Komise má mít jedenáct členů a o jejím složení má rozhodnout nejbližší zasedání libereckého zastupitelstva. Mezi jejími členy mají být i občanští aktivisté, například ze sdružení Rodiče za klima Liberec, které na sebe upozornilo v květnu a v červnu, kdy jejich zástupci vystoupili před libereckými politiky na zastupitelstvu.

Opozice vytvoření komise vítá, ale zároveň  je trochu skeptická. Upozorňuje na konkrétní kroky, které současné vedení města činí a které podle ní naopak vedou ke zvyšování obsahu CO2 v ovzduší města. Jako příklad uvádí politiku výstavby parkovišť v centru města, které v Liberci ještě více zhustí automobilovou dopravu.

„Ustanovení komise je samozřejmě krok dobrým směrem, ale my budeme sledovat, jestli nepůjde jen o proklamace a prázdná slova. Snižovat CO2 ve městě je v pořádku, ale nechápu, proč pak vedení města svádí do centra automobilovou dopravu, kterou posiluje výstavbou parkovišť, „ uvedl opoziční zastupitel za Změnu pro Liberec a předseda Zelených Jindřich Felcman.

Primátor Zámečník pak myslí na snižování CO2 i při stavbě parkovišť. Při  jejich výstavbě budou před asfaltem dostávat přednost zatravňovací dlaždice. „Aby voda nestékala po povrchu do kanalizace, ale vsakovala se,“ dodal pro ČTK primátor.

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Zastupitelé Libereckého rozhodli o tom, že po 170 letech v Liberci ukončí svou činnost samostatná Střední průmyslová škola textilní a sloučí se zdejší průmyslovkou.
Město Liberec i Liberecký kraj opět rozdávají miliony ze svých rozpočtů pro elitní sportovní kluby. Dominují mezi nimi ty, jejichž majitelé mají úzké vazby
Krajně pravicové hnutí SPD Tomio Okamury přijelo do Liberce na demonstraci proti současné vládě. Na jejich akci dorazilo zhruba 300 lidí. Nikoliv ovšem jen
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.