Vedení města chce snížit CO2. Tak se podle toho chovejte, vzkazuje opozice

Rada města chce zřídit svůj nový poradní orgán. Komisi pro klima, která má radnici pomáhat mírnit dopady klimatických změn. Pěkné, ale zatím se vedení města chová přesně opačně, zní od opozice.

Současná koalice v Liberci navazuje na kroky svých předchůdců, kteří se již v před několika za Liberec zavázali, že v Liberci se do roku 2030 sníží emise oxidu uhličitého (CO2) minimálně o 40 procent. Řekl to minulý týden liberecký primátor Jaroslav Zámečník (SLK).

„Komise se bude zabývat implementací akčního plánu na ochranu klimatu a úspory energií, který máme už rok schválený,“ uvedl Zámečník s tím, že některé kroky dnes již město činí. Jako příklad  uvedl veřejnou dopravu, kde je 30% liberecké MHD obsluhováno ekologicky – tramvajovým provozem.

Komise má mít jedenáct členů a o jejím složení má rozhodnout nejbližší zasedání libereckého zastupitelstva. Mezi jejími členy mají být i občanští aktivisté, například ze sdružení Rodiče za klima Liberec, které na sebe upozornilo v květnu a v červnu, kdy jejich zástupci vystoupili před libereckými politiky na zastupitelstvu.

Opozice vytvoření komise vítá, ale zároveň  je trochu skeptická. Upozorňuje na konkrétní kroky, které současné vedení města činí a které podle ní naopak vedou ke zvyšování obsahu CO2 v ovzduší města. Jako příklad uvádí politiku výstavby parkovišť v centru města, které v Liberci ještě více zhustí automobilovou dopravu.

„Ustanovení komise je samozřejmě krok dobrým směrem, ale my budeme sledovat, jestli nepůjde jen o proklamace a prázdná slova. Snižovat CO2 ve městě je v pořádku, ale nechápu, proč pak vedení města svádí do centra automobilovou dopravu, kterou posiluje výstavbou parkovišť, „ uvedl opoziční zastupitel za Změnu pro Liberec a předseda Zelených Jindřich Felcman.

Primátor Zámečník pak myslí na snižování CO2 i při stavbě parkovišť. Při  jejich výstavbě budou před asfaltem dostávat přednost zatravňovací dlaždice. „Aby voda nestékala po povrchu do kanalizace, ale vsakovala se,“ dodal pro ČTK primátor.

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Možná nejambicióznější projekt Libereckého kraje za posledních deset není v dobré kondici. Kolem plánů na vybudování obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku krouží lobbisté i
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.