Kvůli byznysu primátora a vlivných členů místní ODS padla v Jablonci koalice

V Jablonci dnes byli na mimořádném zasedání zastupitelstva, které svolal primátor Milan Kroupa (ANO), který je ve střetu zájmů kvůli kamerovému systému, odvoláni dva náměstci za Společně pro Jablonec Štěpán Matek a Petr Klápště. Koalice vzešlá z voleb 2018 tak skončila.

Ačkoliv ještě včera na sociálních sítích jablonecký primátor Milan kroupa tvrdil, že je připraven na to, že na dnešním mimořádném jednání zastupitelstva bude odvolán a odejde z politiky, reálně se v zákulisí připravoval jiný plán. Plán, který dnes zcela zaskočil další dva členy koalice  – Piráty a hnutí Společně pro Jablonec (SPJ), kteří primátorův střet zájmů otevřeně kritizovali.

Hlasy koaličního ANO a opoziční ODS a Starostů pro Liberecký kraj (SLK) byli odvoláni dva náměstci primátora za Společně pro Jablonec Štěpán Matek a Petr Klápště. V radě města tak zůstali zástupci ANO a Pirátů, přičemž ANO má ale nyní jasnou převahu a evidentně funguje opozičně smluvní koalice s ODS a Starosty pro Liberecký kraj.

Piráti na dnešním zasedání naopak navrhli do programu jednání přidat bod střet zájmu primátora a jeho odvolání. Žádný z těchto dvou bodu se do programu nedostal, proti byli zástupci ANO a opoziční ODS a Starostů.

„Převzetí města Jablonce nad Nisou probíhá právě teď. Primátor Kroupa (ANO) při úvodním přerušení zastupitelstva jednal s klubem ODS a Starostové. V návaznosti na to se skrytá koalice snaží snížit počet lidí v Radě města tak, aby v ní mělo ANO většinu. ANO + ODS + Starostové chtějí vyřadit z vedení města převahu SPJ + Piráty, kteří se postavili proti střetu zájmu primátora. ANO + ODS zastupují zájmy firmy Grepa a Telmo, které jsou hlavními aktéry v kauze kamerového systému, na který jsme upozornili. Po té, co Piráti s SPJ upozornili na střet zájmů, navrhuje ODS+ANO odvolání Štěpána Matka (SPJ) + Petra Klápštěho (SPJ).“, píší ve svém prohlášení jablonečtí Piráti.

Zda Piráti zůstanou v koalici, zatím není vůbec jasné. Situace připomíná stav zastupitelstva v minulém období v Liberci, kde se rovněž utvořila opozičně smluvní tichá koalice tehdy koaličního ANO pod primátorem Tiborem Batthyánym, opozičních Starostů pro Liberecký kraj a ODS, která fungovala vůči tehdy vítězné Změně pro Liberec.

Dnešní jablonecké krize je navíc přibarvena skutečností, že je samotný primátor Milan Kroupa z ANO ve flagrantním střetu zájmů, když požaduje po městu uhrazení 2,6 milionu za služby provozu kamer pro strážníky, kde ale podle svých dnes již bývalých koaličních partnerů není schopen doložit řádnou objednávku ze strany města. Informovali jsme Vás tento týden.

Kroupova firma Grepa dodávala klíčové produkty společnosti Telmo, kterou zase spoluvlastní někdejší náměstek jabloneckého primátora a vlivný člen místní ODS Miloš Vele, který měl byznys na zakázkách od města postavený vždycky. Problém nastal od roku 2016, kdy provoz kamer, který zajišťovala Veleho společnost Telmo za technické podpory Kroupovy firmy Grepa, běžel bez řádných smluv a objednávek.

Proto koaliční partneři z řad Pirátů a SPJ odmítli, aby město platilo za něco, co si neobjednalo, čímž problém na jablonecké radnici eskaloval. „„Do voleb jsme šli s tím, že chceme dávat věci do pořádku a ne přikrývat staré levoty. Střet zájmu primátora je už neúnosný a paralyzuje práci celé, jinak konstruktivně fungující, koalice. Mrzí nás, že primátor předkládá body, u kterých jsme dopředu řekli důvody, proč je nemůžeme podpořit,“ uvedl tento týden radní a předseda zastupitelského klubu Pirátů Jan Polák.

Subscribe
Upozornit na
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Vedení Liberce usiluje o vybudování kompostárny v Chotyni. Jak ale ukázal seminář pro zastupitele, který k tomuto tématu minulý týden svolal primátor Jaroslav Zámečník
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.