Náměstek Langr prosadil milion na spornou strategii. Finančnímu výboru navzdory

Město Liberec zaplatí až milion korun za zpracování „strategie kultury“, na jejímž základě se má teprve rozhodnout, zda bude usilovat o titul Evropské hlavní město kultury 2028. Proti byla nejen opozice, ale jednomyslně i finanční výbor. Nakonec ale usnesení bylo prohlašováno „na sílu“.

Náměstek primátora Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj) dostal od zastupitelstva zelenou, že může vyčerpat z městských peněz až milion korun, aby byla zpracována „strategie kultury“. Na jejím základě chce Liberec usilovat o to, aby se stal Evropským hlavním městem kultury. Langrův bod, který byl, jak sám zmínil na tiskové konferenci rady „prohlasován“, vzbudil na zastupitelstvu velké vášně.

„Rádi bychom usilovali o titul Evropského hlavního města, jakým byla v roce 2015 například Plzeň a v roce 2025 jí chce být Žitava,“ předestřel zastupitelům své vize Ivan Langr. Proto je podle něj důležitá strategie, jako podklad pro podání kandidatury. „ Nyní pracujeme na zadávacím řízení, abychom mohli do konce roku vyhlásit veřejnou soutěž na zpracovatele,“ dodal Langr.

Předseda finančního výboru, opoziční zastupitel za Změnu pro Liberec Jan Korytář upozornil, že proti tomuto bodu byl jednohlasně i celý finanční výbor, napříč politickým zastoupením. „Jednomyslně jsme se shodli, že tato strategie, se kterou přichází pan náměstek, městu nic nepřinese,“ řekl Korytář.

Zároveň také upozornil, že to byli nyní vládnoucí Starostové, kteří před volbami proklamovali, aby se na bodech, které půjdou do zastupitelstva, shodly poradní orgány, jako například finanční výbor. „Víte co, tak finanční výbor rovnou zrušte, tady jedenáct z jeho jedenácti členů je proti tomu milionu pro pana náměstka Langra a stejně je to k ničemu,“ dodal Korytář, který kritizoval i to, že náměstek Langr odmítl před finanční výbor přijít a vysvětlit na co milion korun bude potřeba, byť má město na zadání strategie spoustu času.

Náměstka Langra se zastal jeho kolega z rady města Petr Židek z ODS. „Myslím si, že ta investice se městu vyplatí, můžeme té strategie využít i v případě, že bychom na Evropské hlavní město kultury nekandidovali,“ uvedl radní Židek. „Navíc tato strategie nám pomůže definovat i tvarovat kulturu zespoda,“ doplnil ho samotný náměstek Langr.

Možná by Liberec mohl podporovat nějakou skutečnou kulturu zespoda a ne kvůli tomu vyhazovat milion korun na nějakou strategii,“ reagoval na to opoziční zastupitel ze Změny Jindřich Felcman. „Rád bych koalici a Starostům zvlášť připomněl, jak macešsky se chová například ke kinu Varšava, které zachraňují nadšenci nebo jak jste minule zařízli změnu územního plánu, která by umožnila, aby v klubu Azyl mohly probíhat koncerty a představení. Ale hlavně že budeme mít strategii za milion,“ shrnul svou kritiku vedení města Felcman.

Subscribe
Upozornit na
51 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový