Privatizace nemocnice? Nejen v Litoměřicích jsou drtivě proti

Ptáte se, proč jako jablonecký zastupitel píšu o Litoměřicích? Máme totiž mnoho společného. Obě okresní města a jejich spádové oblasti mají podobnou velikost, obě města jsou výlučnými vlastníky nemocnice a v obou městech vládne ODS, která v obou městech, stejně jako ostatní strany, byla před volbami proti privatizaci nemocnice. A hlavně v obou městech proběhlo úspěšné referendum. V Jablonci loni o hazardu a v Litoměřicích nyní o budoucnosti nemocnice.

Jediný rozdíl je v tom, že litoměřická nemocnice je akciovou společností, kdežto jablonecká příspěvkovou organizací. To se nelíbí řediteli naší nemocnice, který se svou mateřskou ODS dlouhodobě usiluje o její převod na akciovou společnost. Na příkladu Nemocnice Litoměřice se však ukázalo, že tento krok může být velmi nebezpečnou přípravou na privatizaci, o kterou se nové vedení Litoměřic skutečně pokusilo.

Proto občané tohoto města s 24.000 obyvateli (19.000 voličů) nasbírali přes 5.000 podpisů (stačilo 1.900) pro vyhlášení referenda o budoucnosti nemocnice na termín krajských voleb na podzim 2020. Přestože vedení Litoměřic dělalo všemožné obstrukce a vyhlásilo své vlastní referendum, a navíc na jiný než požadovaný termín, voliči se drtivě vyjádřili proti privatizaci.

Litoměřice jsou tak prvním větším městem u nás, kde proběhlo platné a pro zastupitele závazné referendum, i když se konalo mimo termín voleb, tedy v jednom dni, a navíc pouze od 10 do 20 hodin. Přesto přišlo neuvěřitelných 52 % voličů a 96 % hlasovalo pro zachování nemocnice ve veřejném vlastnictví, tedy města, kraje nebo státu.

Budiž to jako varování pro všechna města s vlastní nemocnicí, tedy i pro Jablonec, že veřejnost je jasně proti privatizaci nemocnic. Péče o zdraví je totiž služba, ne byznys. Jako klub Společně pro Jablonec proto budeme vždy proti privatizaci nemocnice i proti jejímu převodu na akciovou společnost. Pokud budou všechny strany držet své předvolební sliby, ani k jednomu by nemělo dojít. Pro příklad, jak by privatizace mohla dopadnout, totiž nemusíme chodit daleko. Stačí se podívat na příběh původně městské, poté soukromé a od července krajské Nemocnice Frýdlant.

Jakub Macek, zastupitel Společně pro Jablonec

Subscribe
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSSD neznamená
Po 11 letech hejtmana Martina Půty ve funkci je nutné konstatovat jediné. Liberecký kraj zaostává za zbytkem země, protože jeho vedení setrvala nezvládá sledovat
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.