Vedení města chce razantně omezit peníze na údržbu veřejné zeleně, dětská hřiště a opravy městských bytů

Letošní rok je fakticky prvním rokem, kdy nová koalice předkládá rozpočet, kte-rý odpovídá jejím prioritám. Rozpočet na rok 2019 byl totiž z velké části připra-ven ještě předchozím vedení města, nové vedení v něm ještě zásadní změny nestihlo připravit. Fondové hospodaření, které v minulém období prosadila Změna, umožnuje porovnávat, kolik peněz jde z rozpočtu města na jednotlivé priority. A právě z tohoto srovnání je zřejmé radikální omezení výdajů na veřej-nou zeleň, opravy městských bytů nebo rozvoj cyklodopravy.

Přehled výdajů města na vybrané priority ukazuje následující tabulka. A čísla mluví sama za sebe:

 

2016

2017

2018

2019

2020

Fond pro opravy a vybavení veřejné zeleně a prostoru

6*

15,6

15,6

15,8

2,4

Fond pro opravy a rozvoj bytového fondu

8

8

8

15,1

2,4

Fond cyklodoprava

2

2

2

0

0

Celkem tyto 3 fondy

16

25,6

25,6

30,9

4,8

                                                                                                                                                                                                        údaje v milionech Kč

„V této podobě rozpočet nepodpoříme. Slova o tom, že nejsou peníze, nejsou pravdivá. Jde o to, jaké má vedení města priority. Jak jsme viděli na minulém zastupitelstvu, vylobovaných 7,5 mil.  na opravy skokanských můstků se našlo z týdne na týden. Když jsme to kritizovali, i s ohledem na to, že město omezuje např. opravy a budování nových dětských hřišť, netušili jsme, že situace v roce 2020 má být ještě tragičtější“, říká Jan Korytář.

Proti zavedení fondového hospodaření v minulém období protestovali zejména Starostové, kteří zavedení fondů použili spolu s minulým primátorem Batthyánym i jako záminku pro zablokování schválení rozpočtu. Poté, co se ujali vedení města, nastal obrat a fondy již nevadí.

Změna od počátku fondy prosazovala i proto, aby rozdělování peněz na investice do městského majetku bylo transparentní a šlo porovnávat i mezi jednotlivými roky, ale i proto, aby jednotlivé odbory mohly lépe plánovat své investiční akce.  

„7,5 milionů na můstky, z nichž bude mít prospěch miliardář Rattaj, se najde raz dva, ale peníze na byty pro seniory, mladé rodiny nebo samoživitelky jsou problém? Myslím, že občané nevolili Starosty proto, aby přihrávali peníze na projekty, které si prolobují zákulisní hráči, jako to bylo v případě můstků. Protože tyto peníze pak logicky chybí jinde. Nic tak lépe nevystihuje rozdíl mezi reálnou politikou Změny a Starostů jako na jedné straně 7,5 mil. na opravy skokanských můstků a razantní omezení peněz na veřejnou zeleň a bytový fond města na straně druhé“ uzavírá Korytář. 

Tisková zpráva Změny pro Liberec

Subscribe
Upozornit na
88 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Medailí města ocenilo statutární město Liberec trojici osobností. Z rukou primátora Liberce Jaroslava Zámečníka ve středu 31. května převzali ocenění Eva Koudelková za přínos
Zajímavou akci uspořádala Krajská vědecká knihovna v Liberci při příležitosti oslav konce Druhé světové války. Čtvrtého května zahájí vernisáží venkovní výstavu o osudech parašutistů výsadku Antimony,
Úvěr na 750 milionů, dalších 450 mil. z nejistých zdrojů a překopané i to, co funguje a co návštěvníci Libereckého bazénu oceňují.
Poslanecká sněmovna v pátek 21. dubna 2023 ve třetím čtení schválila zákon o ochraně oznamovatelů, který vychází z evropské směrnice. Návrh zákona předložil ministr
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.