Namísto pokojného adventu Matějská pouť

Pro naše předky byl advent doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání, zklidnění a dobročinnosti. Advent byl pro věřící lidi také dobou postní, kdy byly zakázány zábavy, svatby a hodování.

V západní tradici je advent dobou zklidnění, i když se z něj stále více stává období ,,žňí“ pro obchodníky. Vánoční výzdoba na nás v nákupních centrech útočí už od půlky října, i když je venku ještě 20 stupňů a lidé chodí v kraťasech.

Staročeské vánoční trhy s punčem, vánočním cukrovím a magickou atmosférou se na náměstích malých i velkých měst staly oblíbenou součástí adventu. Lidé vítají i program, čerpající z tradičních českých lidových zvyků a obyčejů, oblibě se těší i různé koncerty a pohádky pro děti.

Od roku 2016 liberecké vánoční trhy ve spolupráci s městem zajišťuje společnost Elset a výzdoba i program se v pozitivním slova smyslu změnily. Stánky ve stylu ,,každý pes jiná ves“ nahradily vkusné stánky v jednotném stylu Valdštejnských domků a proběhl i pečlivý výběr trhovců.

Co ale mne osobně a věřím, že i stovky Liberečanů, nepříjemně překvapilo, je novinka-obří ruské kolo, které svojí výškou 25 m převyšuje i domy na náměstí. Je to škoda, nechápu, že management Elsetu a současné vedení města takovou nevhodnou a nevkusnou pouťovou atrakci na libereckém náměstí dovolili.

Místo sváteční předvánoční atmosféry tu máme tak trochu Matějskou pouť. Domnívám se, že tato atrakce je na poměrně malém libereckém náměstí nejen nevkusná a působí nabubřele, ale k vánoční atmosféře se to rozhodně nehodí a degraduje to tak nejkrásnější svátek celého roku.

Zuzana Tachovská

Subscribe
Upozornit na
45 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSSD neznamená
Po 11 letech hejtmana Martina Půty ve funkci je nutné konstatovat jediné. Liberecký kraj zaostává za zbytkem země, protože jeho vedení setrvala nezvládá sledovat
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.