Namísto pokojného adventu Matějská pouť

Pro naše předky byl advent doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání, zklidnění a dobročinnosti. Advent byl pro věřící lidi také dobou postní, kdy byly zakázány zábavy, svatby a hodování.

V západní tradici je advent dobou zklidnění, i když se z něj stále více stává období ,,žňí“ pro obchodníky. Vánoční výzdoba na nás v nákupních centrech útočí už od půlky října, i když je venku ještě 20 stupňů a lidé chodí v kraťasech.

Staročeské vánoční trhy s punčem, vánočním cukrovím a magickou atmosférou se na náměstích malých i velkých měst staly oblíbenou součástí adventu. Lidé vítají i program, čerpající z tradičních českých lidových zvyků a obyčejů, oblibě se těší i různé koncerty a pohádky pro děti.

Od roku 2016 liberecké vánoční trhy ve spolupráci s městem zajišťuje společnost Elset a výzdoba i program se v pozitivním slova smyslu změnily. Stánky ve stylu ,,každý pes jiná ves“ nahradily vkusné stánky v jednotném stylu Valdštejnských domků a proběhl i pečlivý výběr trhovců.

Co ale mne osobně a věřím, že i stovky Liberečanů, nepříjemně překvapilo, je novinka-obří ruské kolo, které svojí výškou 25 m převyšuje i domy na náměstí. Je to škoda, nechápu, že management Elsetu a současné vedení města takovou nevhodnou a nevkusnou pouťovou atrakci na libereckém náměstí dovolili.

Místo sváteční předvánoční atmosféry tu máme tak trochu Matějskou pouť. Domnívám se, že tato atrakce je na poměrně malém libereckém náměstí nejen nevkusná a působí nabubřele, ale k vánoční atmosféře se to rozhodně nehodí a degraduje to tak nejkrásnější svátek celého roku.

Zuzana Tachovská

Subscribe
Upozornit na
45 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
„Habemus papam,“ chtělo by se říct, když člověk sleduje prezidentskou kampaň i její výsledky. Jako by nešlo o prezidenta, ale o náboženského monarchu. Spousta
„Zlo“. Tak jednoduchý, trefný a vše vypovídající transparent měl jeden z odpůrců Andreje Babiše v Liberci. Nicméně vzhledem k tomu, jak se Babišovi nepřátelé chovali v Liberci a
Na Slovensku udělali studii o vlivu probíhající klimatické změny na lyžování – a vychází jim, že lyžařská střediska pod 1700 m.n.m. nemá smysl rozvíjet.
V minulém týdnu rozhodla Evropská komise o přidělení peněz z tzv. Fondu spravedlivé transformace pěti polským uhelným regionům. Nejde o malou sumu: na socioekonomickou