nášLiberec

Search

Opozici vadí Jiří Kittner v SVS, primátor Zámečník na ni zaútočil

Jak informoval nedávno Náš Liberec, ohledně nominace bývalého primátora Jiřího Kittnera do dozorčí rady Severočeské vodárenské společnosti (SVS), kterou navrhuje současná koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS, je pořádně dusno. Současný primátor Jaroslav Zámečník (Starostové), který je předkladatel tohoto návrhu, se kvůli tomu ostře opřel do liberecké opozice na stránkách Libereckého zpravodaje.

Primátor Jaroslav Zámečník osočil opozičního zastupitele Jaromíra Baxu z LOL – Liberec otevřený lidem, který chce Jiřímu Kittnerovi v nominaci do dozorčí rady SVS konkurova z toho, že mu jde o peníze. Primátor Zámečník napsal: „Ze strany opozice má o tuto práci údajně také zájem Jaromír Baxa. Je totiž dobře placená. Jestli to myslí vážně, tak bude mít možnost zabojovat s Jiřím Kittnerem už na květnovém zastupitelstvu. Boj to ale musí být čestný, zejména ze strany Jaromíra Baxy bez podrazů, pomluv, lží a faulů.“

To si zastupitelé z LOL nenechali dlouho líbit. „Primátor Zámečník noblesu primátorské funkci nevrátil. Bohužel pokračuje v zajetém trendu let minulých, uráží a používá argumentační fauly.“, okomentovali primátorova slova v radničním zpravodaji. „A o jakém férovém boji tu píšete? Chcete říct, že nejste jednoznačně dohodnutý se svým koaličním partnerem ODS na tom, že podpoříte J. Kittnera, takže to skutečně je čestný, otevřený a férový boj, bez předem jasného vítěze?“, dodávají.

Dále se primátora ptají, jaká je tedy odměna v dozorčí radě SVS, která dlouhodobě tají. V tom mají pravdu. I Náš Liberec se před čase snažil získat informace od této veřejné společnosti o odměnách politiků, ta je ale odmítla sdělit.

Opozice, a to jak Změna pro Liberec i LOL -Liberec otevřený lidem, mají s osobou bývalého primátora Jiřího Kittnera velký problém. Poukazují na neskrývané vazby Jiřího Kittnera na místní stavební gigant Syner.  Jak již v minulosti upozornil náš server, SVS, společnost vlastněná obcemi Ústeckého a Libereckého kraje, je významným generátorem zisků pro stavební společnosti, které jsou spojené s ODS, tedy i pro liberecký Syner. V Ústeckém kraji to jsou pak firmy napojené na místní kmotry jako Patrik Oulický nebo Aleš Řebíček.

Jiří Kittner v orgánech SVS zasedá nepřetržitě od roku 2000, poprvé tam byl zvolen jen několik měsíců poté, co se stal libereckým primátorem, když byl za nestandardních okolností odvolán jeho předchůdce Jiří Ježek (ODS). Během jeho zastupování Liberce v SVS se ceny vody pro liberecké občany vyšplhaly na maximum a Syner získával jednu zakázku za druhou. A nešlo o malé částky. Například mezi lety 2006 – 2012 šlo o 1,1 miliardy korun.

Způsob netransparentního zadávání zakázek v SVS pro vybraný počet uchazečů vedl k velké mediální kritice, která ale tímto systém moc neotřásla. V roce 2013 si výše zmíněné firmy pojistily svou pozici, když s SVS podepsaly exkluzivní smlouvy na budování kanalizací, vodovodů či jiných staveb v celém Ústeckém a části Libereckého kraje na celé na čtyři roky. Stejně tak jsou i nadále do orgánů vodárenské společnosti voleni politici spjatí se „zlatou érou“ liberecké a ústecké ODS, jako je například i Jiří Kittner.

Oba liberecké primátory, tedy Jiřího Kittnera i Jaroslava Zámečníka, také spojuje dlouholeté členství v Liberecké ODS. Zatímco Jiří Kittner zůstal občanským demokratům věrný, Jaroslav Zámečník v roce 2014 přesedlal ke Starostům pro Liberecký poté, co byl 23 let členem liberecké ODS.

Subscribe
Upozornit na
31 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zfušované výběrové řízení na plavecký bazén v Liberci, které se dle protikorupční policie odehrávalo pod přímou kontrolou kontroverzního podnikatele Petra Syrovátka ze SYNER Group,
Jedna z historických školních budov v centru Liberce neměla od revoluce důstojné zázemí pro místní děti. Situace se ale mění k lepšímu. U druhého
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém