Město dá na nápady občanů 5 milionů korun, hlasovat může každý

V rámci takzvaného participativního rozpočtu se sešlo 29 projektů/nápadů od samotných občanů, které mají pomoci udělat Liberec přívětivějším místem pro život. Jejich hodnota je 13 milionů. Liberecká radnice dává k dispozici milionů pět a lidé mohou sami vybrat z projektů, které se realizují.

Busta Františka Peterky nebo květinami osázené kruhové objezdy ve městě. Takové a další nápady se sešly loni v listopadu od samotných občanů města. Během zimy je zpracovali úředníci radnice a od soboty 6. června mohou lidé hlasovat na stránkách participativního rozpočtu, které projekty se budopu relizovat.

Původních nápadů se sešlo 45, úředníci určili jako 29 realizovatelných, a to v hodnotě 13 milionů korun. Vedení města dává k dispozici jen 5 milionů a z nich mohou občané sami vybrat ty, které v Liberci chtějí. 

Mezi favority je podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) vytvoření busty herce a libereckého čestného občana Františka Peterky, která by měla být umístěna uvnitř radnice, řekl. Vytvoření busty by podle něj chtěli svěřit akademickému sochaři Jiřímu Gdovínovi, který je autorem památníku v podobě tankového pásu na nároží historické radnice i busty herce Vlasty Buriana, jež je uvnitř radnice.

Magistrát přijímal návrhy v participativním rozpočtu od lidí ve dvou kategoriích, na menší projekty s náklady do 150.000 korun vyčlenil milion a na větší od 150.000 do milionu korun čtyřikrát tolik. Dostat by se tak mělo minimálně na 12 projektů. V první kategorii budou lidé vybírat z 11 a ve druhé z 18 projektů. „Každý občan bude moci dát tři kladné hlasy a jeden záporný,“ uvedl primátor. Podle počtu hlasů se pak sestaví pořadí a vyberou projekty k realizaci.

Cílem participativního rozpočtu není jen přerozdělit určité množství peněz, nejde tedy o nově pojmenovaný grantový systém. Smyslem participativního rozpočtu je vtáhnout obyvatele do dialogu o utváření místa, kde žijí, ukázat lidem, jaké jsou možnosti obce i jak se mohou na tvoření města podílet, ale naučit radnice způsobu, jak občanům naslouchat a jak s nimi efektivně a konstruktivně komunikovat. Důležitou součástí participativního rozpočtu jsou veřejná setkání a debaty o návrzích, na nichž mohou vzniknout nové mezisousedské vztahy i příjemná konstruktivní atmosféra v obci.

Subscribe
Upozornit na
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberec má nové obrázky, jak by mohla vypadat budoucí lanovka na Ještěd. K dispozici jsou dvě varianty. Celý designový návrh stál městskou kasu 2,4
Veřejné zakázky a opravy komunikací v Liberci jsou jako špatný vtip. Rekonstrukce ulic V úvoze a Voroněžská začaly v červnu, v červenci měly být
Liberec bude mít příští rok nebývale vysoký schodkový rozpočet. Vedení města počítá s výdaji zhruba 4,7 miliardy korun, nicméně příjmy mají být pouze
Zastupitelé Libereckého kraje tento týden schválili smlouvu za 28 milionu se společností ČEZ, které má zajistit připojení plánované FVE v Ralsku do sítě i