Hejtmanem je opět z korupce obžalovaný Půta, nedosáhl na všechny koaliční hlasy

Po dnešním prvním povolebním jednání krajského zastupitelstva má koalice Starostů, ODS a Pirátů vedení takové, na kterém se dohodla v rámci koaliční smlouvy. A s ní i celý Liberecký kraj. Překvapení se nekonalo. Byť to hned napoprvé zaskřípalo – hejtman Půta v tajné volbě nedostal hlas od všech členů koalice. V návaznosti na to nový náměstek za Piráty Václav Židek dostal od svých koaličních kolegů ještě míň.

Krajská koalice SLK, ODS a ČPS má pohodlnou většinu 32 hlasů z 45 krajských zastupitelů. Nicméně Půtovy korupční aféry i autoritativní styl, se kterým vykonává svou funkci se zřejmě odrazil i v tajné volbě hejtmana. Nedostal všech 32 hlasů svých koaličních kolegů, ale „jen“ 30.

Další radní za SLK přitom dostali bez problémů všech 32 hlasů, jako například náměstek pro dopravu Jan Sviták nebo Jan Ulvr, který bude mít na starosti hospodářský a regionální rozvoj, evropské projekty, územní plánování a rozvoj venkova. Květa Vinklátová, staronová náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch dostala dokonce 33 hlasů, podpořili ji tedy i zástupci opozice. Jediný, kdo z SLK nedosáhl na plný počet koaličních hlasů, byl ostřílený jablonecký politik, který do politiky vstoupil už za minulého režimu a nyní bude mít pod sebou resort sociálních věcí, Petr Tulpa. Ten dostal 31 hlasů.

Zazářili naopak občanští demokraté. Dlouholetý starosta Frýdlantu Dan Ramzer přesvědčil dokonce 7 členů opozice o tom, že je muž na svém místě a získal nebývalých 39 hlasů. Na kraji bude mít na starosti školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost. I jeho kolega z Jilemnice, Vladimír Richter, který má mít v gesci zdravotnictví, zabodoval u opozice – získal 34 bodů.

Nejhůře dopadli Piráti. Poté, co hejtman obdržel jen 30 hlasů z 32, získal stejný počet i Zbyněk Miklík, který má spravovat pro Liberecký kraj ekonomiku, informatiku, majetek kraje a investice. Ještě hůře dopadl Václav Židek z Pirátů, nový radní pro životní prostředí a zemědělství. Podpořilo ho 28 z 32 koaličních zastupitelů.

Subscribe
Upozornit na
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V Dolní Řasnici a v Krásném lese proběhne zítra referendum o tom, zda zde má rakouský investor vybudovat několik obřích větrných elektráren. V sousední
Kontroverzní kamennou plastiku německého rytířského kříže u rozhledny Štěpánka v Příchovicích, vztyčenou v roce 1944 nacisty a obnovenou v roce 2012 za účasti neonacistů,
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.