Slavnostní otevření Severočeského muzea již dnes

Dnes od 17 hodin se slavnostně otevře rekonstruované Severočeské muzeum v Liberci. Rekonstrukce muzea trvala dlouhé tři roky a stála oproti původním plánům o zhruba 40 milionů korun více. Otevření proběhne kvůli protikoronavirovým opatřením pouze on line.

Na tento okamžik se těšíme už tři roky. Sice to nebude v plné parádě a tak, jak by si to muzeum a všichni, kteří se na rekonstrukci podíleli, zasloužilo, ale bude! A jaké? Kvůli epidemiologické situaci ho přesouváme do virtuálního prostoru. Celou akci budete moct sledovat v živém přenosu na Facebooku a YouTube Severočeského muzea. Součástí dlouho očekávaného otevření bude také slavnostní odhalení soch lvů na vstupním schodišti, kteří jsou dílem známého libereckého umělce Jaroslava Róny. Slibujeme atraktivní podívanou s trochou toho tajemství i překvapivým závěrem. Nenechte si ujít živý přenos, který začíná v pondělí 28. prosince v 17 hodin.“, píše se na webu Severočeského muzea.

Celá rekonstrukce muzea, které spadá pod Liberecký kraj, který také akci za pomocí dotací financuje. započala před třemi lety a během ní přišla řada komplikací. To se odrazilo také na ceně díla. Zatímco v počátcích rekonstrukce se počítalo s částkou 100 milionů korun, výsledná cifra je znatelně vyšší – 143 milionů korun. Celá stavba se tedy prodražila o celkem zásadních 43 procent, a to za plného nasazení pracovníků muzea i jeho vedení, kdy se šetřilo, kde mohlo. Pracovníci muzea například vyráběli a instalovali vitráže a vitríny z velké části sami, místo profesionální, specializované firmy.

V budoucnu by měla proběhnou i rekonstrukce přilehlého parku/arboretra, která by si měla vyžádat dalších zhruba 30 milionů korun. To ovšem budí vášně mezi veřejností i některými politiky, kteří odmítají plánované a výrazné zásahy do oblíbeného parku a požadují jen jeho kultivaci a ponechání v tradiční formě.

Subscribe
Upozornit na
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Možná nejambicióznější projekt Libereckého kraje za posledních deset není v dobré kondici. Kolem plánů na vybudování obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku krouží lobbisté i
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.