Před jedenácti lety zemřel historik Tomáš Edel

Dnes je tomu jedenáct let, co předčasně zemřel český historik a ředitel Podještědského muzea v Českém Dubu Tomáš Edel. Během své profesní kariéry se mu podařilo několik významných objevů a sepsání řady knih, kterými zásadně prohloubil znalosti i povědomí o historii našeho regionu. Proslavil se zejména nalezením johanitské komendy v Českém Dubu.

Tomáš Edel se narodil v roce 1951 v Praze, kde vystudoval historii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Po studiu působil jako středoškolský pedagog a jako historik v Národním muzea, ale v roce 1985 se stal ředitelem Podještědského muzea v Českém Dubu, kde působil až do své předčasné smrti roku 2010.

Zásadním mezníkem pro Tomáše Edela i celé Podještědí byl rok 1991, kdy se podílel na objevu johanitské komendy v Českém Dubu, která zde fungovala od poloviny 13. století do husitských válek, kdy byla vyvrácena husitským hejtmanem Janem Čapkem ze Sán. Významným počinem byl především objev  dodnes dochovaného malého i velkého sálu a kaple Jana Křtitele. Dnes tento soubor představuje velmi dobrou ukázku pozdně románského a gotického stavitelství v Česku.

Díky Edelovi a jeho týmu se tak zásadně přepsaly dějiny celého Podještědí a osvětlily se i samotné počátky tehdejší vsi Nová Světlá, později Dub, dnes města Českého Dubu, které bylo svázáno s Řádem maltézských rytířů (Johanitů), kteří celou oblast dostali do správy od zdejších Markvarticů, konkrétně od Havla Z Lemberka.

Tomáš Edel zastával i zajímavou teorii, která ovšem není v české historiografické obci přijímána vždy se souhlasem. Edel identifikoval autora první česky psané kroniky (Kronika česká) z počátku 14. století, tedy „tak řečeného Dalimila“ s johanitským řeholníkem Jindřichem z Varnsdorfu.

Jako historik se Tomáš Edel ale věnoval i jiným obdobím dějin našeho kraje. Například konečnou érou soužití Čechů s Němci nebo Druhé světové válce. 

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Město Liberec i Liberecký kraj opět rozdávají miliony ze svých rozpočtů pro elitní sportovní kluby. Dominují mezi nimi ty, jejichž majitelé mají úzké vazby
Krajně pravicové hnutí SPD Tomio Okamury přijelo do Liberce na demonstraci proti současné vládě. Na jejich akci dorazilo zhruba 300 lidí. Nikoliv ovšem jen
Zasedání libereckého zastupitelstva jsou někdy kritizována, že jsou zdlouhavá a uhádaná. Jenomže jak se ukazuje, kritická práce zastupitelů má smysl. Aktuálně například město, díky
Praktiky polského energetického gigantu PGE, který těží hnědé uhlí v Turówě, silně dopadají na obyvatele českého příhraničí, které, mimo jiné, těžba připravuje o vodu.
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.