Pomoc Jižní Moravě: Liberecký kraj poslal 5 milionů. 3 x méně než dává na vlastní propagaci

Obrovská přírodní katastrofa, která zasáhla několik obcí na Jižní Moravě vzbudila mezi lidmi velkou vlnu solidarity. Kvůli tornádu doslova během pár dní vybrali kolem 700 milionů korun a peníze stále chodí. Lidem, kterým tornádo zničilo domovy, přispěl i Liberecký kraj. Poslal ale pouze 5 milionů.

Pětimilionový příspěvek z krajského rozpočtu na pomoc jižní Moravě, kterou v pátek zasáhlo ničivé tornádo, schválila na svém mimořádném zasedání Rada Libereckého kraje. Čtyři miliony poputují do postižených obcí, milion pak Jihomoravskému kraji. Stotisícový příspěvek dostanou také krajští profesionální hasiči. 

„Sami jsme v našem kraji zažili, jaké to je, když živly řádí. U nás sice šlo o povodeň, ale výsledky jsou stejné: pobořené doby se strženými střechami, hromady nepořádku, převrácené vraky aut, nefungující elektřina, výpadky plynu. K tomu je třeba ještě připočíst tragické osudy stovek lidí. Pomoc je jednoznačně potřeba,“ prohlásil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Po jednom milionu korun obdrží Městys Moravská Nová Ves, Obec Lužice, Obec Mikulčice a Obec Hrušky. Tatéž částka pomůže i kraji a sto tisíci bude disponovat Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje.

Nikterak velká částka, kterou Liberecký kraj poskytl, překvapí. připomeňme, že kraj dostává každý rok od státu na svůj rozpočet zhruba 3 miliardy korun. Ty jsou někdy vynakládány kontroverzním způsobem. Například na svoje PR a propagaci si kancelář hejtmana nechává každý rok schvalovat částku zhruba 15 milionů korun, což je poměrně unikum nejen do vlastní krajské historie, ale i napříč celou ČR.

Vedle toho zde zároveň existuje řada kontroverzních projektů, které Liberecký kraj stojí stovky milionů ročně. Je jím například tzv. „podnikatelský inkubátor“, který prosadil hejtman Půta a který veřejnou kasu vyšel na téměř 500 milionů korun. Stavbu stavěla někdejší firma z holdingu S group/ Syner a samotné dílo se prodražilo o desítky milionů korun. Ročně navíc dává Liberecký kraj zhruba 7 milionů korun na fungování společnosti, která podnikatelský inkubátor zajišťuje, která má pouze několik zaměstnanců s často astronomickými platy zaměstnance a velice podivné výsledky.

Náš Liberec také poslední dobou upozorňuje na zásadně se prodražující projekt parkovacího domu u krajského úřadu. Ten měl stát původně necelých 70 milionů, dnes se již počítá s částkou přesahující 200 milionů korun a jak dokázal Náš Liberec, jedná se o zdaleka nejdražší parkovací dům široko daleko. Jinde, jako například v nedaleké Mladé Boleslavi, podobné stavby umí postavit několikanásobně levněji.

Subscribe
Upozornit na
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecké zastupitelstvo včera na svém mimořádném jednání schválilo nadlimitní řízení na zakázka ve výši 583 milionů s DPH na na rekonstrukce 12 městských budov,
Praktiky a spolupráce firem, která v Liberci nejsou neznámé, zaujaly i úředníky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jedná se o více jak půl miliardovou
Liberec vozí svůj „zelený“ odpad do 40 kilometrů vzdálené Mimoně. Liberečany to stojí téměř 5 milionů korun ročně. Vedení města před šesti lety nechalo
Jediným zástupcem Libereckého kraje v Evropském parlamentu bude Jan Farský zvolený za hnutí STAN. Farský byl zvolen i poslancem při posledních volbách do českého