Památkáři představí dvorního architekta Liebiegů Jakoba Schmeißnera

Zajímají Vás dějiny Liberce i podnikatelského impéria rodiny Liebiegů? 7. září 2021 se v Krajské vědecké knihovně v Liberci můžete těšit na vyprávění Petry Šternové z libereckého Národního památkového ústavu, která představí osobnost a tvorbu architekta Jakoba Schmeißnera. Přednáška se koná za prezenční účasti v sálu Krajské vědecké knihovny od 18 hodin.

Tvorbu norimberského architekta v Libereckém kraji představí Mgr. Petra Šternová z Národního památkového ústavu, prostřednictvím jeho vlastních nedávno publikovaných vzpomínek. Architekt Jakob Schmeißner (1874—1955), absolvent mnichovské Technické univerzity, zanechal svébytnou stopu na tváři architektury Libereckého kraje. Jeho realizace byly svázány zejména s rodinou průmyslníků Liebiegů, a to především Theodorem Liebiegem ml. (např. v Liberci přístavba vily Theodora Liebiega ml. nebo zaměstnanecké sídliště Liebiegovo město) a jemu spřízněnou Helenou Schmittovou v Českém Dubu. Tyto a mnohé další, méně známé stavby, budou představeny slovem i obrazem.

Přednáška čerpá z publikace JAKOB SCHMEISSNER. Z mého života a tvorby, která zvítězila v letošním roce v soutěži „Kniha roku Libereckého kraje“ v kategorii umělecká monografie a výtvarná publikace.

Během září a října se mohou diváci také těšit na přednášky kastelánů ze severočeských zámeckých a hradních objektů, pořádané územní památkovou správou na Sychrově ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci. 30. září 2021 se představí hrad Grabštejn pod taktovkou nové kastelánky Mgr. Věry Ozogánové. A 26. října 2021 uvede královský hrad Bezděz jeho kastelán Bc. Kamil Seidl. Přednášky, plánované s prezenční účastí, se uskuteční v sálu Krajské vědecké knihovny od 18 hodin.

Přednáška se uskuteční ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci v rámci přednáškového cyklu Památky kolem nás. Mediální partnerem je server PROPAMÁTKY.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci spolupracuje od roku 2009 s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci na přednáškovém cyklu Památky kolem nás. V jeho rámci jsme připravili více než šest desítek přednášek věnovaných architektuře, movitým památkám a rozličným dalším hmotným pramenům historie regionu.

Tisková zpráva Národního památkového ústavu

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecká náměstkyně Šárka Prachařová (ANO) připravila obří zakázku na energetická opatření dvanácti městských budov za půl miliardy. Opozice zjistila, že je dvakrát předražená. I
Statutární město Jablonec nad Nisou si koupilo vlastní akci Jablonecká Perle od společnosti SUNDISK s.r.o. za 350 000 korun. Jedním z jednatelů společnosti je
Projekt Společně pro biodiverzitu bude liberecký spolek Čmelák realizovat spolu s německým partnerem Naturschutzzentrum Erzgebirge GmbH, který působí v Krušných horách. Cílem projektu je
Připravili jsme pokračování projektu na výsadbu 60 tisíc sazenic pro zvýšení druhové i věkové rozmanitosti místních lesů. Ty budou díky tomu stabilnější, přirozenější, zdravější