Smlouvy se mají dodržovat, řekl soudce ve sporu města Liberce a Intermy

Dnes ráno vynesl liberecký soud rozsudek, který neudělá radost současnému vedení města Liberce. Podle soudu se smlouvy se společností Interma BYTY (Interma) musí dodržovat, stejně jako v případě bytových družstev. Soud ovšem přiznal Intermě nárok na podíl jen na dvou bytových domech ze šesti, u ostatních firma pochybila a včas se neohradila. Na vynesení rozsudku se nedostavil nejen nikdo z politiků, ale ani právní zástupce města.

V celém sporu města Liberce a společnosti Interma BYTY jde o 256 bytů, jež má město ve společném vlastnictví s touto firmou v ulici U Sila. Starostové pro Liberecký kraj, reprezentovaní primátorem Jaroslavem Zámečníkem a radním Michalem Hronem, již loni odmítli převést na Intermu podíly na těchto domech, k čemuž ale město zavazuje 20 let stará smlouva.

Loni na jaře primátor Zámečník uvedl, že s převodem nesouhlasí. „Město, byť je většinovým spoluvlastníkem bytových domů, tedy nemá z pronájmu bytů žádný příjem. Na základě provedené právní analýzy bylo zjištěno, že smlouvy o bezúplatné výpůjčce spoluvlastnického podílu města jsou absolutně neplatné, a to pro nesplnění požadavků stanovených občanským zákoníkem i zákonem o obcích. Město se tak podáním žaloby na vydání bezdůvodného obohacení bude domáhat vyplacení části výnosů z nájemného připadající na jeho spoluvlastnický podíl,“ uvedl ve svém vyjádření v květnu 2020 primátor města Liberce Jaroslav Zámečník.

Soudce se ale se stanoviskem města neztotožnil a dal za pravdu firmě. Podle něj společnost Interma BYTY má na převod podílů nárok. Okamžitě jí přiznal nárok na dva z šesti bytových domů, u dalších čtyř konstatoval, že se firma neohradila včas, proto to není možné.

„Pro nás je důležité, že soud konstatoval, že smlouvy jsou platné a mají se dodržovat. Co se týče ostatních čtyř domů, máme jiný právní názor a samozřejmě zvažujeme odvolání,“ uvedl pro Náš Liberec advokát Intermy Tomáš Běhounek.

Město vlastní 51 % bytového družstva a soukromá firma 49 % na základě smluv z druhé poloviny 90. let. Ve shodě s těmito smlouvami byla výstavba financována ze strany bytových družstev a ze strany města.

Liberec ale do projektu nedával téměř žádné vlastní peníze. Město za tímto účelem obdrželo státní dotaci v rámci programu na podporu výstavby nájemních bytů a technické infrastruktury. Tato dotace pokryla naprostou většinu nákladů města.

Souběžně se sporem s Intermou běžel od loňska i konflikt vedení města s deseti bytovými družstvy, kterým Starostové (ostatní strany z liberecké koalice byly buď proti, jako ODS, nebo částečně proti, jako ANO) odmítli naplnit smlouvy. Družstevníkům ovšem daly za pravdu soudy, včetně Nejvyššího soudu, a stanovisko na podporu družstev vydala i tři ministerstva. Družstva se nakonec převodů dočkala. I na zmíněná předchozí rozhodnutí soudů se dnes odvolával soud liberecký. 

Subscribe
Upozornit na
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.