nášLiberec

Search

Rekonstrukce Jablonecké: kdo může za její zdržení?

Na jedné straně liberecký primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj), na straně druhé Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Navzájem se obviňují z toho, proč ještě není otevřena Jablonecká ulice v Liberci, ačkoliv měla sloužit veřejnosti již před měsícem. Opozice pak mluví o tom, že je na radnici akorát chaos.

Jablonecká ulice měla být otevřena již 30. listopadu. Nebyla a nejdříve bude až o tomto víkendu, respektive v sobotu 18. prosince. Primátor Jaroslav Zámečník má jasno. Může za to ŘSD, nikoliv radnice. Napsal to na svém facebookovém profilu, kde okomentoval otevření dálniční křižovatky Rádelský mlýn, kde se ŘSD naopak povedlo stavbu zkrátit.

„Škoda ale, že MD (Ministerstvo dopravy – pozn. red.) a Ředitelství silnic a dálnic – ŘSD a zejména liberecká Eurovia už není tak rychlá a pružná při rekonstrukci a uzavírkách v samotném Liberci. V říjnu 2021 nám ŘSD uzavřelo ulici Jabloneckou a v listopadu Tanvaldskou (obě ulice bohužel nepatří městu Liberec) a dodnes není silnice průjezdná,“ uvedl Zámečník.

Proti tomu se ale ohradila společnost Eurovia, respektive její liberecká divize. Podle serveru zdopravy.cz Eurovia tvrdí, že za to mohou požadavky města na realizaci chodníků. „Kdyby si město nevymyslelo chodníky, mohlo být dávno hotovo,“ uvedl pro server zdopravy.cz ředitel liberecké ŘSD Jan Wohlmuth s tím, že původně mohla být ulice otevřena dokonce už 20. listopadu.

Situace se skutečně protáhla kvůli chodníkům. Město totiž v posledních letech dbá na to, aby se dláždilo tradiční jizerskou žulou a chodníky byly i širší a přívětivější pro pěší. Ne všichni jsou ale z takových postupů nadšeni a nesouhlas často panuje i uvnitř koalice.

O tom, že radnice funguje špatně, mluví i zdejší opozice. Ta upozorňuje, že jedno z hlavních témat v kampani Starostů bylo začít profesionálně řídit opravy ulic ve městě, koordinovat tzv. sdružené investice s dalšími partnery – síťaři, krajem či ŘSD. To se prý nestalo a na radnici vládne chaos, kdy jedna ruka neví, co dělá druhá.

Opozice viní primátora. Ten 10. prosince na sociálních sítích zveřejnil obvinění, že za protahování rekonstrukce ulice Jablonecká nese vinu ŘSD. Prý byla tato akce pro Liberec „překvapení na poslední chvíli“. A primátor přidal ještě jedno obvinění – je prý jasné, že ŘSD se jen snaží touto akcí utratit peníze ještě ke konci roku.

„Jak zjistil ale web zdopravy.cz, obvinění primátora se nezakládají na pravdě. Město dostalo oznámení o této stavební akci již v únoru 2021. Nejspíše jen nepořádek a chaos na radnici může za to, že bylo město ze zahájení akce překvapené a požadavek na předláždění chodníku uplatnilo na poslední chvíli. Realizace tohoto požadavku nyní akci prodlužuje o další měsíc,“ uvedl k tomu opoziční zastupitel za Změnu pro Liberec/Zelené Jindřich Felcman.

„Je to jen další ukázka, že primátor svou roli v čele radnice nezvládá. Více se soustředí na svojí osobní propagaci, ať už na Facebooku či jinde, než aby společně s tajemníkem dali do pořádku radnici. Fungování radnice a magistrátu je jen jejich odpovědnost, jenže než aby se pustili do konkrétních změn, alibisticky zadali procesní audit, na jehož výsledky čekáme dodnes. Výsledkem je bizarní situace, že primátor nedokáže zajistit funkční sdílení informací napříč úřadem a ještě nevhodnou veřejnou propagací ohrožuje korektní vztahy mezi městem a ŘSD, tedy naprosto zásadním strategickým partnerem města,“ okomentoval poslední primátorovy výroky i Jaromír Baxa, zastupitel z druhé opoziční strany – LOL / Liberec otevřený lidem.

foto: https://www.facebook.com/jaroslavzamecnik.cz

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali
Společnost SYNER GROUP (Syner) podala prostřednictvím svého právního zástupce trestní oznámení ve věci údajného nezákonného úniku informací v kauze, kde je obviněn jeden z majitelů Syneru,