nášLiberec

Search

Jablonec nad Nisou slaví definitivní konec hazardu

Po osmi letech může město Jablonec nad Nisou slavit! 16. prosince totiž ze severočeské „brány do Jizerských hor“, jak se pětačtyřicetitisícovému Jablonci přezdívá, zmizely poslední hrací automaty, jelikož končí zdejší poslední kasino. Byla to dlouhá cesta, kterou si museli nakonec proklestit samotní občané města proti vůli místní politické garnitury. Vše začalo v roce 2014 vznikem spolku Jablonec bez hazardu, pokračovalo petiční akcí a skončilo referendem vyvolaným podpisy čtyř tisíc Jablonečanů.

Výsledek referenda je dobře známý: pro bezodkladný konec hracích automatů hlasovalo 88 % z více než 14 tisíc účastníků. Jablonec se stal největším městem v ČR a současně jediným okresním městem, kde došlo k zákazu hracích automatů formou lidového hlasování. Současně je po Plzni druhým největším městem, kde proběhlo platné a závazné referendum. Ani úspěšné referendum však neznamenalo bezodkladný konec automatů, jak pro něj hlasovali občané. Na skutečné ukončení jejich provozu si musel Jablonce počkat ještě další téměř čtyři roky od konání referenda. Zastupitelé totiž sice potvrdili jeho výsledek, ale s tříletým odkladem kvůli smyšlené hrozbě finančních kompenzací města vůči kasinům.

„O tom, že automatové hazardní hraní je nešvarem měst po celém Česku, se mluví přes deset let. Z pohledu legislativy jsme se od té doby posunuli hodně kupředu, veřejné mínění je k hazardu stále kritičtější, ale mnoho měst to stále ignoruje. Nejinak tomu bylo i v Jablonci, kde politici tento problém řešili jen naoko,“ komentuje situaci Jakub Macek, městský zastupitel za Společně pro Jablonec, člen přípravného výboru referenda a jeho iniciátor a organizátor. Není se co divit, že zde vznikl občanský vzdor iniciovaný lidmi se zkušeností s hazardem ze svého nejbližšího okolí, kteří byli nespokojení s existencí čtyř desítek heren a kasin po celém městě a jejich sociálními a zdravotními dopady na město a jeho obyvatele.

A ti teď mohou společně s občany konečně oslavit vítězství nad zájmy hazardní lobby a jejími spojenci mezi politiky. „Je to pro město velké povzbuzení a důkaz toho, že být aktivním občanem dává smysl a přináší to výsledky, byť někdy je na ně nutné počkat i několik let – třeba osm, jako v případě hazardu,“ uvažuje nahlas Jakub Strnad, zakladatel spolku Jablonec bez hazardu. Pomyslnou štafetu nyní Jablonec nad Nisou předává Kladnu, kde také chystají referendum o regulaci hazardu. V nejbližší době společně chystají workshop, na kterém si předají zkušenosti s pořádáním referenda. Snad se i Kladno brzy připojí k seznamu měst, kde na blikající automaty nenarazíte.

Anna Strnadová, Jakub Macek a Jaroslav Šída za přípravný výbor referenda
Jakub Strnad za spolek Jablonec bez hazardu

Subscribe
Upozornit na
38 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.
Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody bude i v letošním roce pokračovat v ambiciózním projektu výsadeb druhově a věkově rozmanitých lesů na Liberecku. Projekt