Kraj poslal peníze Ukrajině. Necelé procento toho, co každoročně dostává od státu

Zastupitelstvo Libereckého kraje na svém dnešním mimořádném jednání schválilo finanční a věcný dar partnerské Vinnycké oblasti na Ukrajině. Kraj tam pošle 25.000.000 korun, 20 satelitních telefonů, speciální zdravotnický materiál a léky v hodnotě 4,6 milionu korun. Ačkoliv částka vypadá pro mnohé vysoká, nejedná se ani o jedno procento z peněz, které Liberecký kraj dostává od státu každý rok.

„V této zcela mimořádné události, kdy ve válce na východě Evropy umírají nevinní občané, směřujeme konkrétní pomoc na konkrétní místo, a to do našeho partnerského regionu na Ukrajině,“ uvedl Martin Půta. „Posíláme jim 25.000.000 korun a k tomu potřebnou technickou podporu i chybějící speciální zdravotnický materiál,“ doplnil hejtman Půta. Liberecký kraj má s ukrajinskou Vinnyckou oblastí, která se nachází na jihozápadě Ukrajiny, uzavřenu Dohodu o partnerství od roku 2016.

Hejtman Libereckého kraje patří mezi nejhlasitější zastánce tvrdého postupu proti Rusku. Alespoň na sociálních sítích. Minulý týden se po celé zemi proslavil svou nelítostnou kritikou České televize, která odvysílala projev prezidenta Ruské federace a hlavního viníka současné války na Ukrajině, Vladimíra Putina. 

Liberecký kraj částkou zhruba 30 milionů korun ale nedaroval válkou sužované Ukrajině ani procento toho, co každý rok dostává ze státního rozpočtu. Kraj každoročně hospodaří s částkou zhruba 3,5 miliardy korun, která je z drtivé většiny tvořena právě státním příspěvkem.

Liberecký kraj přitom neváhá investovat daleko větší částky do kontroverzních stavebních zakázek, o kterých informoval i Náš Liberec. Jedná se například o tzv. „Podnikatelský inkubátor“, který daňové poplatníky vyšel na téměř půl miliardy korun, nebo o zamýšlený parkovací dům u krajského úřadu za čtvrt miliardy, který je několikanásobně dražší než srovnatelné stavby v jiných částech České republiky.

Subscribe
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kontroverzní kamennou plastiku německého rytířského kříže u rozhledny Štěpánka v Příchovicích, vztyčenou v roce 1944 nacisty a obnovenou v roce 2012 za účasti neonacistů,
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.