Kraj poslal peníze Ukrajině. Necelé procento toho, co každoročně dostává od státu

Zastupitelstvo Libereckého kraje na svém dnešním mimořádném jednání schválilo finanční a věcný dar partnerské Vinnycké oblasti na Ukrajině. Kraj tam pošle 25.000.000 korun, 20 satelitních telefonů, speciální zdravotnický materiál a léky v hodnotě 4,6 milionu korun. Ačkoliv částka vypadá pro mnohé vysoká, nejedná se ani o jedno procento z peněz, které Liberecký kraj dostává od státu každý rok.

„V této zcela mimořádné události, kdy ve válce na východě Evropy umírají nevinní občané, směřujeme konkrétní pomoc na konkrétní místo, a to do našeho partnerského regionu na Ukrajině,“ uvedl Martin Půta. „Posíláme jim 25.000.000 korun a k tomu potřebnou technickou podporu i chybějící speciální zdravotnický materiál,“ doplnil hejtman Půta. Liberecký kraj má s ukrajinskou Vinnyckou oblastí, která se nachází na jihozápadě Ukrajiny, uzavřenu Dohodu o partnerství od roku 2016.

Hejtman Libereckého kraje patří mezi nejhlasitější zastánce tvrdého postupu proti Rusku. Alespoň na sociálních sítích. Minulý týden se po celé zemi proslavil svou nelítostnou kritikou České televize, která odvysílala projev prezidenta Ruské federace a hlavního viníka současné války na Ukrajině, Vladimíra Putina. 

Liberecký kraj částkou zhruba 30 milionů korun ale nedaroval válkou sužované Ukrajině ani procento toho, co každý rok dostává ze státního rozpočtu. Kraj každoročně hospodaří s částkou zhruba 3,5 miliardy korun, která je z drtivé většiny tvořena právě státním příspěvkem.

Liberecký kraj přitom neváhá investovat daleko větší částky do kontroverzních stavebních zakázek, o kterých informoval i Náš Liberec. Jedná se například o tzv. „Podnikatelský inkubátor“, který daňové poplatníky vyšel na téměř půl miliardy korun, nebo o zamýšlený parkovací dům u krajského úřadu za čtvrt miliardy, který je několikanásobně dražší než srovnatelné stavby v jiných částech České republiky.

Subscribe
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce