Mezi Jablonným v Podještědí a Velkým Valtinovem vzniklo 22 nových tůní

Tento týden dokončila stavební firma z nedaleké Postřelné budování 22 nových tůní na okraji Jablonného v Podještědí, v katastrálním území Česká Ves. Společný projekt Institutu pro udržitelný rozvoj (IPUR) a Čmeláka proměnil několik hektarů neudržovaných rákosin v lokalitu se soustavou nových různě velkých tůní. Ty budou sloužit nejen zadržení vody v krajině, ale také poskytnou nové místo pro život vzácných a ohrožených druhů naší přírody.

Nový areál volně navazuje na nedaleké Mokřady Jablonné, které Čmelák začal budovat již v roce 2006. Obě sousedící lokality mají rozlohu téměř 10 hektarů, což z nich dělá významné biocentrum v jinak intenzivně obhospodařované krajině.

„Lokalita byla v minulosti odvodněna za účelem obhospodařování, proto muselo být součástí hloubení tůní i přerušení odvodňovacích melioračních trubek. Někde nebylo snadné trubky objevit, nakonec se to ale snad podařilo. Odměnou je, když vidíte, jak se nové tůně začínají plnit vodou, která by jinak z lokality odtekla. To je pak opravdová radost.“ říká Dagmar Najmanová z IPUR, o. p. s., která dohlížela na kvalitu realizačních prací přímo na místě.

Na lokalitě proběhla zatím první část projektu, která spočívá právě v přerušení meliorací, vyhloubení tůní a v terénních úpravách. Ekologové přehradili také otevřený meliorační kanál, čímž vzniklo několik dalších menších průtočných tůní. Právě nové vodní plochy by se měly stát místem pro život a rozmnožování vzácných živočichů i rostlin a podpořit tak místní biodiverzitu.

Jan Korytář, předseda Čmeláka, k tomu dodává: Takto rozsáhlý projekt zabere několik let. Jsem rád, že ve Čmeláku a IPUR je tým lidí, který umí takto rozsáhlé projekty připravit a zvládnout. Nyní nás čekají ještě výsadby vodních a mokřadních rostlin, osetí louky, úpravy břehů a příprava návštěvnické infrastruktury. Když půjde všechno podle plánu, lokalita by se pro veřejnost mohla otevřít příští jaro.“

Projekt Mokřady Česká Ves postupně podpořily Norské fondy, Liberecký kraj i Státní fond životního prostředí v rámci Operačního programu Životní prostředí. Náklady na projekt doposud dosáhly téměř 6 mil. Kč. Stavební zakázku realizovala firma Martin Čermák z nedaleké Postřelné.

Subscribe
Upozornit na
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Medailí města ocenilo statutární město Liberec trojici osobností. Z rukou primátora Liberce Jaroslava Zámečníka ve středu 31. května převzali ocenění Eva Koudelková za přínos
Zajímavou akci uspořádala Krajská vědecká knihovna v Liberci při příležitosti oslav konce Druhé světové války. Čtvrtého května zahájí vernisáží venkovní výstavu o osudech parašutistů výsadku Antimony,
Úvěr na 750 milionů, dalších 450 mil. z nejistých zdrojů a překopané i to, co funguje a co návštěvníci Libereckého bazénu oceňují.
Poslanecká sněmovna v pátek 21. dubna 2023 ve třetím čtení schválila zákon o ochraně oznamovatelů, který vychází z evropské směrnice. Návrh zákona předložil ministr
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.