Státní zástupce navrhl obžalovat Babiše. Nic, co bychom v Liberci neznali…

Státní zástupce dnes obžaloval bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo. Kauza se týká možného zneužití dotací ohledně výstavby rekreačního objektu Čapí hnízdo na Benešovsku. Obžalovaný politik, který se odmítá vzdát funkce, či podobná kauza kolem dotací – obojí je Liberečanům známé již dlouho.

Detektivové už několik let prověřují podezření, že přidělení dotace z fondů EU ve výši téměř 50 milionů korun na stavbu Čapího hnízda provázela trestní činnost. Farma Čapí hnízdo tuto dotaci získala, ale podle policie i pravidel poskytovatele na ni neměla nárok, jelikož nešlo o malý nebo střední podnik, jimž byla dotace určena. Babiš měl podle policistů Čapí hnízdo účelově vyvézt z holdingu Agrofert, aby na podporu dosáhl.

Předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše ke stíhání před čtrnácti dny vydala Poslanecká sněmovna, jejímž je členem. Státní zástupce Jaroslav Šaroch se pak ztotožnil se závěry vyšetřovatelů a na bývalého premiéra České republiky podal žalobu. Babiš celou dobu všechna obvinění odmítá a hovoří o kampani. Ve věci je obžalována také bývalá manažerka Agrofertu Jana Mayerová (Nagyová), která má být tím, kdo se dotačního podvodu přímo dopustil.

Jak upozornil Náš Liberec jako první v minulosti, v Liberci se případ velice podobný kauze Čapí hnízdo stal také. Příběh se týká společnosti Syner Group, která je známá svými kontakty na místní politiky. 

V celé kauze se jedná o realizaci víceúčelové sportovní dráhy v Liberci kolem Sportovního parku poblíž zdejší hokejové arény za téměř 12 milionů korun, které z drtivé většiny, více než 90 procent, zaplatily fondy EU. Jde o městský areál, který spravuje na základě koncesní smlouvy z roku 2009, kdy vládla ve městě ODS, tradičně spojená s libereckou společností Syner.

Podle pravidel pro přidělování dotací ale o evropské peníze mohly o dotaci žádat pouze malé a střední společnosti. V Liberci o ni zažádala společnost S-Group Sport Facility Management (SFM). Ta je přitom součástí holdingu S-Group (dnes Syner Group), jenž patří mezi největší stavební a developerské firmy v zemi. Přesto dotaci získala.

Stezku, kterou realizovala SFM,  stavěla v roce 2009 společnost Syner patřící do stejného holdingu. Kilometr a tři sta metrů dlouhá a tři metry široká dráha stála podle kritiků neuvěřitelných 11,7 milionů korun. Dotace z regionálního operačního programu činila 10,5 milionů.

Věc se táhla dlouhé roky a dostala se až k soudu. SFM v žádosti uváděla, že je střední firmou, což nebyla pravda. Dnes její obhájci tvrdí, že tak zástupci SFM činili v dobré víře a že o tom, že jsou středně velkou společností, byli přesvědčeni. 

Soud zamítl žalobu poskytovatele dotace, tedy Regionální rady ROP Severovýchod, má jednoznačně za to, že ke změně poměrů nedošlo a toto ustanovení není naplněno,“ konstatovala loni na jaře předsedkyně senátu Pechová, byť zopakovala, že příjemce podmínky dotace nedodržel.

Podobně jako Andrej Babiš v návaznosti na svou kauzu odmítá odejít z politiky, má i Liberec svého vrcholného představitele, který shodně jako bývalý premiér za ANO trvá na svých placených funkcích i na tom, že je nevinný a že celé obvinění a dnes i žaloba jsou pouze politickou kampaní proti němu. Je jím hejtman Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj.

Půta je přitom obžalován v závažnější kauze, kde má již návrh trestu na 5 let vězení za korupci a zneužití svěřené funkce a na rozdíl od Babiše se měl svého údajného trestného jednání dopustit v souvislosti se svou volenou veřejnou funkcí, respektive jejím zneužitím. Toho se měl dopustit, když se, coby předseda regionální rady ROP Severovýchod, prokazatelně v zákulisí scházel s lobbisty z Metrostavu, kterým pomáhal ke zrychlenému vyplacení dotace na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény. 

Kostelu, respektive žadatelské společnosti, hrozilo, že o dotaci přijde, protože její představitelé byli pravomocně odsouzeni za korupci v jiném případě. Podle státního zástupce, který opírá, vedle dalších důkazů, svou obžalobu i o policejní odposlechy, měl hejtman Libereckého kraje za svou činnost inkasovat necelý milion korun. Půta obžalobu odmítá a naopak obviňuje státního zástupce z kampaně. Po celou dobu ale svá tvrzení ničím nepodložil.

Absurdní třešničkou na dortu těchto libereckých paradoxů je, že se na kandidátce Starostů opět objevují lidé z nedávno ještě aktivní místní inciativy Milion chvilek pro demokracii, která silně kritizuje bývalého premiéra Andreje Babiše z ANO za to, že byl v době výkonu politické funkce policií obviněn. Bývalá mluvčí libereckého Milionu chvilek je dnes dokonce zastupitelkou za Starosty pro Liberecký kraj. K obžalobě vlastního předsedy a hejtmana z ještě závažnějších trestných činů, pro které pro něj chce státní zástupce 5 let vězení, ale „chvilkaři“ mlčí. Stejně jako jim minulost v KSČ vadí jen u politiků ostatních stran, nikoliv u Starostů v Liberci.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Vedení Liberce usiluje o vybudování kompostárny v Chotyni. Jak ale ukázal seminář pro zastupitele, který k tomuto tématu minulý týden svolal primátor Jaroslav Zámečník
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.