Liberecká aréna si jméno kontroverzní firmy se zázemím v Rusku ponechá

Je to paradox. V Liberci se poslední týdny diskutuje nad tím, zda změnit tradiční názvy ulici pojmenovaných po ruských městech, ale že tu máme městskou halu pojmenovanou po firmě „ruského Čecha“ Petra Kellnera, která masivně podniká se souhlasem Putinova režimu v Rusku, nikdo neřeší. Vedení města dává rovněž ruce pryč.

Libereckou Home Credit arénu sice skrze společnost Sportovní areál Liberec vlastní město Liberec, ale má na ní pramalý vliv. Například ani nemůže rozhodovat o tom, jak se největší a nejznámější liberecké sportoviště bude jmenovat. O tom může plně rozhodovat Syner Group a.s., respektive firma z její stáje SFM Liberec, s.r.o. Již v minulosti vztah mezi městem a Syner Group čelil silné kritice ze strany některých opozičních zastupitelů i aktivistů, kteří tvrdí, že smlouva mezi těmito subjekty je jednoznačně nevýhodně nastavená pro město Liberec.

SFM Liberec se před několika lety rozhodla přejmenovat arénu z Tipsport arény na Home Credit arénu podle firmy poskytující nebankovní půjčky, patřící do impéria PPF původně českého kontroverzního miliardáře Petra Kellnera, který loni tragicky zahynul. Město Liberec o názvu svého majetku vůbec nerozhoduje a ani dnes, kdy Putinův fašistický režim zaútočil na Ukrajinu, rozhodovat moc nechce.

„Statutární město Liberec nemá se společností Home Credit žádný obchodní, smluvní či partnerský vztah. To se týká i liberecké sportovní arény. Město ji sice vlastní, nicméně pronájem všech reklamních ploch či marketingových služeb a aktivit, vázaných na tento objekt, je věcí koncesionáře, kterým je od roku 2010 společnost SFM, s.r.o.,“ odpověděl na dotaz naší redakce mluvčí libereckého magistrátu Tomáš Tesař.

Home Credit patřící pod PPF vyrostla v globálního hráče na poli problematických nebankovních půjček právě v Putinově Rusku, kde také od roku 2002 působí. Home Credit byla v minulosti i v ČR silně kritizována pro své praktiky vůči věřitelům a musela je výrazně omezit. Nadále ovšem patří mezi velké poskytovatele nebankovních půjček v Rusku, ale i v Číně.

Česká média se loni po Kellnerově smrti věnovala jeho aktivitám v Ruské federaci, které jsou dodnes značně neprůhledné. Pozornosti se dočkal i Kellnerův vliv zejména na pravicové politiky, včetně obou posledních českých prezidentů – Václava Klause i Miloše Zemana, kteří měli, podle kritiků, umetat cestu jeho byznysu v těchto zemích.

Jinak než vedení města vidí situaci opozice. „Veškeré hrdinství v našem městě má zřejmě svoje hranice. Nepsané, přitom jasně dané,“ myslí si zastupitel Jaromír Baxa z LOL – Liberec otevřený lidem, který je například jedním z těch, kteří kritizovali vztah mezi libereckou radnicí a Synerem. Firma si na Baxu pak dokonce stěžovala i u vedení Univerzity Karlovy, kde je jako vědecký pracovník a pedagog zaměstnán.

Podobně situaci vidí i Jindřich Felcman ze Změny pro Liberec/Zelených: „Spíše než popírání geografických daností, jako že Moskva se jmenuje Moskva, by mělo mnohem větší smysl distancovat se od byznysu, který mohl v Rusku vyrůst jen s podporou tamních oligarchů a diktátorů. Působení skupiny PPF a společnosti Home Credit v Rusku je ukázkovým příkladem.“

Jak dlouhodobě upozorňuje Náš Liberec, PPF má i svou „libereckou historii“. V Liberci měl Kellner vždy blízko k místním podnikatelům, kteří měli dlouhé prsty do politiky, jako je například spolumajitel Syneru Petr Syrovátko, kterému patří i hokejový klub Bílí tygři Liberec, který Kellnerova Home Credit podporovala. Syner pak naopak stavěl pro Kellnerovy společnosti.

Známá fotografie z hokejového utkání v roce 2016, na které jsou zachyceni Miroslav Pelta, Petr Kellner a Petr Syrovátko. Tři muži se zásadním vlivem na, nejen libereckou, politiku a veřejné peníze

Zcela zásadní byla pro Liberec i privatizace místní spalovny, na které město obrovským způsobem tratilo. Na tu si město vzalo úvěr 1,7 miliardy a hlavním dodavatelem stavby byl místní Syner.

V srpnu 2002, těsně před komunálními volbami, odhlasovali liberečtí zastupitelé prodej spalovny za 700 mil. Kellnerově PPF. Údajně byla tehdy prodělečná, což se ukázalo jako zavádějící tvrzení. Skupina PPF spalovnu prodala v roce 2009, po 7 letech, kdy jí slušně vydělávala, za cenu vysoce převyšující původních 715 milionů. Podle odhadů za 1,4 miliardy Kč. Spalovnu koupila společnost Codar Invest BV se sídlem v Nizozemsku a od ní v roce 2013 společnost MVV Energie, která provozuje libereckou teplárnu.

Zisky za prodej spalovny pak byly použity na výstavbu hokejové arény, kterou rovněž stavěl Syner a dnes ji má za kritizovaných podmínek od města pronajatou.

 

Subscribe
Upozornit na
38 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a