Milion za parkovací místo – stavět bude soudem zakázaný Metrostav. Skrze dceřinku

Vedení Libereckého kraje (koalice STAN/Starostů pro LK, Pirátů a ODS) vybralo dodavatele na stavbu parkovacího domu pro krajské úředníky. Jedno parkovací místo zde vyjde téměř na neuvěřitelný milion korun. Stavbu bude realizovat sdružení, ve kterém figuruje i dceřiná firma Metrostavu, který má k veřejným zakázkám soudní zákaz a figuruje i v korupční aféře hejtmana Půty.

Soutěž na parkovací dům vyhrálo sdružení firem Metrostav DIZ a OHLA ŽS s nabídkovou cenou 232 974 000 Kč. Vzniknout má 244 parkovacích míst, místo stávajících 138. Většina z nich je určena pro krajské úředníky a Liberecký kraj k výstavbě použije dotace určené pro město Liberec. Jedno parkovací místo tak vyjde na zhruba 955 000 Kč.

Stavba by podle ekonomického náměstka hejtmana Zbyňka Miklíka (Piráti) měla začít v září. Na zhotovení má dodavatel jeden rok.

Věc má ale další a zajímavý rozměr. Společnost Metrostav, která je i v Liberci hlavním obžalovaným subjektem v korupční kauze hejtmana Martina Půty (STAN/Starostové pro LK), má totiž soudem zakázánu účast ve veřejných soutěžích.

Důvodem je pravomocné rozhodnutí soudu v Praze, který potrestal Metrostav z korupce a uplácení. Podle soudu firma podplácela a manipulovala s veřejnými zakázkami. Její trestná činnost se týkala rekonstrukce pavilonu v kolínské nemocnici a přestavby části kladenské nemocnice.

Firma může dokončit vysoutěžené a rozestavěné zakázky, ale má zakázáno podepisovat nové smlouvy na veřejné zakázky. Stejný druh trestu, mimo jiné, chce pro Metrostav státní zástupce i v Liberci, kde je Metrostav obžalován, že organizoval tunelování evropských dotací, kdy mu měl být nápomocen i hejtman Půta.

Vedení kraje, včetně hejtmana, v tom ale problém nevidí. „My jsme s tím oslovili právníky a ti nám sdělili, že tam nefiguruje firma Metrostav, ale Metrostav DIZ a stanovisko je, že soudní zákaz se dceřiných firem netýká, takže je to v pořádku,“ sdělil náměstek za Piráty Zbyněk Miklík.

Hejtman sám se dnes na tiskové konferenci snažil situaci zlehčit s poukázáním na koncept kraje, že vybudování parkovacího domu je předpokladem pro vznik náplavky u Nisy, kterou Liberečanům slibuje již deset let.

 „Jsem rád, že se ta druhá zakázka podařila. A předpokládám, že se se někdy v zimě bude soutěžit i náplavka,“ řekl hejtman Půta. „Včera, když jsem šel ze slavnostního otevření Crystal Valley week a zapomněl jsem si holínky. To ilustruje, v jakém stavu je okolí krajského úřadu,“ dodal Martin Půta, který je hejtmanem nepřetržitě od roku 2012.

Cena zakázky se od jara velmi navýšila. Na stavbu proběhlo v březnu výběrové řízení, ale to budí pochybnosti. V prvním kole výběrového řízení se ukázala jako nejvýhodnější nabídka společnosti SYNER s cenou 162.644.720 korun bez DPH. SYNER však zakázku nezískal. Firma BAK stavební společnost, a.s., jejíž nabídka činila 161.875.056 korun bez daně, se umístila na druhé příčce. Ani jedna firma ale nakonec smlouvu nepodepsala. Podle Zbyňka Miklíka je to dáno situací na stavebním trhu.

Subscribe
Upozornit na
36 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Na dnešek připadá i další „šedesátkové“ výročí. 31.ledna roku 1963 při neopatrném rozmrazování potrubí vznikl v budově horského hotelu na Ještědu požár, kterému celá
Novým českým prezidentem je Petr Pavel. V Liberci ho volilo 63,5 procenta voličů, což je ještě o pět procent více než v republikovém průměru.
Navzdory slibům společnosti Tatra Mountains Resorts (TMR) slovenského miliardáře Igora Rattaje se na Ještědu kvůli zasněžování spotřebuje zhruba dvakrát více pitné vody než v
Letošní prezidentské volby víří emoce. Nejen na náměstích, ale i v politických stranách. Jde o záležitost výsostně celorepublikovou, která ale proniká na regionální a komunální