Ušetří Technická univerzita díky zastropování cen? A jak to vidí studenti?

V souvislosti se zdražováním energií se do problémů dostala mimo jiné i Technická univerzita v Liberci. Ještě do nedávna bylo nejisté, do jaké míry to ovlivní výuku a zda nebude z ekonomických důvodů výhodnější opět přistoupit k distanční výuce. Studenti tedy vstupovali do nového semestru nejisti a obávali se, že se brzy budou znovu učit z domova. Od tohoto scénáře se ale nakonec naštěstí upustilo a rektor Miroslav Brzezina společně s vedením přišel na jiné alternativy, které by TULce měly ušetřit. Může zastropování cen energií Technické univerzitě pomoci? Nebo se bude pouze oddalovat nevyhnutelné?

Začátkem semestru poslal rektor všem studentům i zaměstnancům e-mail, ve kterém shrnul veškeré změny, které se odehrají v následujícím akademickém roce. Stěžejní změnou je zkrácení výuky. Zkouškové období v zimním semestru začíná za normálních okolností zhruba v polovině ledna, ale v novém režimu bude výuka ukončena již před Vánocemi. Zkouškové období se protáhne na celý leden i únor, protože právě tyto dva měsíce univerzita nejvíce protopí. Více než třetina roční spotřeby se obvykle protopí právě v těchto měsících. Zkouškové období bude probíhat pouze ve dvou budovách, G a H. Ostatní univerzitní budovy a jiné prostory se budou pouze temperovat.

„Určitě je skvělé, že se vedení univerzity snaží vymýšlet různé alternativy místo toho, aby ihned znovu vyhlásilo distanční výuku. Nic ale není jisté a ta hrozba výuky z domova stále trvá a domnívám se, že ještě nějakou dobu trvat bude. Jsme kvůli tomu nejistí, ale doufáme, že se to opakovat nebude. Je nutné také brát v potaz, že je podzim, období, ve kterém zpravidla spousta lidí onemocní. Mimo jiné je ve hře stále koronavirus. A studenti, kteří teď onemocní, přijdou třeba o dva týdny už tak zkrácené výuky. V praxi to znamená, že za kratší dobu budou muset zvládnout víc látky. Do výuky také zasahují různá vyhlášená volna a státní svátky, takže času bude skutečně málo. Myslím, že pro spoustu z nás to bude velmi náročné,“ komentuje situaci studentka Nikola Coufalová z fakulty přírodovědně – humanistické a pedagogické.

Zároveň se bude již potřetí zvyšovat kolejné. Dosud je cena za lůžko 120 Kč/noc, upravené ceny vejdou v platnost začátkem roku 2023. Rektor vyzývá studenty ubytované na kolejích, aby s energiemi hospodařili šetrně a snažili se zbytečně neplýtvat. Na kolejích je téměř 3000 studentů a je potřeba, aby to každý vzal v potaz a přispěl svou trochou do mlýna.

„Zdražování kolejného je samozřejmě znát na měsíčních nákladech. Budu se muset uskromnit v jiných výdajích, zejména proto, že během akademického roku nechodím na brigády. Zároveň si ale myslím, že ačkoliv se cena kolejného zvedá, je to stále mnohem lepší než bydlet v bytě a platit nájem i energie. Co se týká zkrácené výuky, domnívám se, že se vyučující snaží rozsah výuky přizpůsobit délce semestru. V předchozích letech mi vyhovovalo učit se až do půlky ledna a mít pak měsíc zkouškové období. Měli jsme tak možnost si v klidu rozvrhnout povinnosti a zároveň si o Vánocích užít klidu. Tento rok to bude trochu jiné, ale věřím, že se s tím popereme. To, že se zkouškové období bude konat jen ve dvou budovách, naprosto chápu, ušetří se díky tomu hodně peněz a mně osobně je jedno, kde budu zkoušky plnit,“ dodává studentka Veronika Žočková.

Ačkoliv není situace se zvyšováním cen energií jednoduchá, zastropování by v tomto případě mělo dle mluvčího univerzity Radka Pirkla pomoci. Dle předběžných kalkulací univerzita počítala s tím, že za elektřinu zaplatí zhruba 60 milionů korun, ale díky cenovému stropu to bude o 10 milionů méně. Vyhlídky na příští rok byly před zastropováním daleko horší. Očekávalo se, že výdaje vzrostou na 218 milionů korun, nicméně nejnovější odhady předpokládají zhruba 90 milionů korun. I tak je to ale oproti letošnímu roku nárůst o 80 %.

Za těchto podmínek se předpokládá, že provoz univerzity by neměl být nijak ohrožen a nebude se muset znovu přecházet na distanční výuku, která nesvědčí ani studentům, ani vyučujícím.  

Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.
Zřizovatelé škol (nejen) v našem regionu, tedy kraj a obce, mají obrovský problém. Od vlády jim chybí miliony na pro školy, zejména na výplaty