Bazén se opravovat nezačne ani příští rok, velká rekonstrukce možná nebude vůbec

Před necelými dvěma měsíci, před volbami, slibovali liberečtí politici celkovou renovaci městského bazénu na Tržním náměstí. Nezačne se s ní ale ani v nadcházejícím roce. Ve hře je i možnost, že se upustí od mediálně prezentované velké rekonstrukce za miliardu korun. Přitom již loni byla založena nová městská společnost, kam byl dosazen současný radní za STAN/SLK/TOP 09, která měla s rekonstrukcí bazénu pomoci.

Vedení města nechalo v minulém volebním období zpracovat vizuálně líbivou rekonstrukci bazénu. Její realizace by se ale blížila jedné miliardě korun, kterou po letech vlád ODS zadlužený Liberec nemá a jen tak mít nebude. Jak informoval Náš Liberec, koalice STAN/SLK, ANO a ODS nedokázala získat ani avizovanou dotaci z Národní sportovní agentury ve výši zhruba 300 milionů korun, když nedokázalo řádně podat žádost.

Dnes je jasné, že se rekonstrukce bazénu znovu odkládá, byť to byla priorita všech stran současné vládní koalice STAN/SLK, ANO, ODS a Pirátů. „Ačkoliv nemáme ten scénář jasný, tak se počítá s tím, že příští rok by bazén byl zřejmě po dobu celého roku ještě v provozu. A i kroky, které se v bazénu činí právě v rámci nutných oprav, jsou i s ohledem na to, aby příští rok – pokud bude celý rok bazén v provozu – fungoval bez problému,“ řekl minulý týden médiím nový náměstek primátora pro sport Petr Židek z ODS.

Rekonstrukce bazénu dělá ve staronové koalici na liberecké radnici dlouhodobě zle. Zejména ANO a ODS vyčítají primátorovi Jaroslavu Zámečníkovi (STAN/SLK) a dosluhujícímu hlavnímu architektovi a novému náměstkovi pro architekturu Jiřímu Janďourkovi (STAN/SLK), že si nechali zaplatit zbytečný a drahý návrh rekonstrukce, která ale ve skutečnosti zůstane jen na papíře a slouží pouze jako PR a marketingový nástroj primátora a jeho Starostů. Ostatně podle radního Židka je možné, že se od této velké rekonstrukce upustí úplně.

„V tuto chvíli připravuji několik variant modelu možného financování a možného postupu následných oprav. Tyto varianty budeme probírat na vedení města a budeme hledat tu, která bude nejefektivnější pro město. Samozřejmě to souvisí právě s tím, jakým způsobem se nám podaří zajistit financování a jaké dotační programy na to budeme moci čerpat, případně zda budou finanční prostředky i z nějakých jiných zdrojů,“ uvedl náměstek. Rozdělit modernizaci na etapy u miliardového projektu podle něj nelze. „Je možné dělat nějaké dílčí opravy, ale nikoliv dělat rekonstrukci celého bazénu po etapách. Rekonstrukce jde dělat pouze jako celek,“ dodal Židek. 

Po dílčích opravách, tedy zachování původní tváře bazénu, který se postavil téměř před 40 lety na návrh známého architekta Pavla Švancera, volá již roky opozice z Liberce otevřeného lidem. „Liberecká koalice tlačí miliardovou rekonstrukci bazénu, na kterou nemá ani korunu, a ignoruje odborný posudek ČVUT, který doporučuje bazén okamžitě zavřít a začít řešit havarijní stavy,“ uvedla například Zuzana Kocumová s odkazem na studii ČVÚT, která skutečně loni konstatovala, že jen na odstranění závažných vad je potřeba dát přes 140 milionů korun. V návaznosti na to vydala letos radnice na nejnutnější opravy  skoro 17 milionů korun. 

V kuloárech se ovšem diskutuje i další varianta. A tou je vybudování nového bazénu, vedle současné Home Credit arény, respektive Sport parku, který má od města pronajatý za často kritizovaných podmínek firma ze stáje Syner Group. Bývalé vedení města přitom nedávno zřídilo novou městskou společnost, která měla chod bazénu i jeho rekonstrukci zefektivnit a urychlit. Náš Liberec loni v létě přinesl zprávu, že do vedení nově vzniklé společnosti BAZÉN LIBEREC, s.r.o., která se má starat o městský bazén, má být dosazen tehdejší zastupitel za TOP 09 a současný radní za STAN/SLK Robert Korselt.

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Přesně před rokem – 3. února 2022 – uzavřel premiér Petr Fiala s Polskem dohodu o další těžbě v hnědouhelném dole Turów. Navzdory politickému
Náš Liberec nedávno upozornil na dvojí metr přístupu Libereckého kraje ve věci domovů pro seniory. Zatímco v Liberci domovy s péčí o staré lidi
Na dnešek připadá i další „šedesátkové“ výročí. 31.ledna roku 1963 při neopatrném rozmrazování potrubí vznikl v budově horského hotelu na Ještědu požár, kterému celá
Novým českým prezidentem je Petr Pavel. V Liberci ho volilo 63,5 procenta voličů, což je ještě o pět procent více než v republikovém průměru.