Libereckou kompostárnu v Chotyni nechtějí

Vedení Liberce usiluje o vybudování kompostárny v Chotyni. Jak ale ukázal seminář pro zastupitele, který k tomuto tématu minulý týden svolali primátor Jaroslav Zámečník a jeho náměstek Jiří Janďourek, v Chotyni o tom nechtějí ani slyšet.

Jak informoval Náš Liberec před měsícem, hlavní architekt a dnes i náměstek pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) se svým návrhem memoranda o spolupráci s firmami Mateo Solutions a.s. a KOBRA Údlice, s.r.o., ve věci vytvoření společné kompostárny na únorovém zasedání zastupitelstva neuspěl a bod po kritice ostatních zastupitelů stáhl z programu.

Náměstek Janďourek proto připravil seminář pro zastupitele, který se konal na liberecké radnici minulou středu a měl zvolené zástupce přesvědčit o tom, že plány vedení města na vybudování kompostárny v Chotyni jsou správné a pro město výhodné.

V Chotyni město vlastní pozemky, na kterých byla kdysi skládka odpadu. Vedení Liberce, respektive STAN/Starostové pro Liberecký kraj, by zde rádo vybudovalo velkou kompostárnu, kam by se svážel bioodpad i čistírenské kaly ve spolupráci se zmíněnými firmami.

Jenomže středeční seminář k problematice měl zvláštní vyvrcholení. Po zhruba dvou hodinách jednání na něm vystoupila starostka Chotyně Ivana Morgensternová (STAN/Starostové pro Liberecký kraj), která jasně řekla, že v Chotyni žádnou kompostárnu nechtějí a obec jí nepůjde žádným způsobem vstříc.

„Libereckým zastupitelům jsem jasně řekla, že v Chotyni žádnou kompostárnu nechceme, máme tu špatné zkušenosti s bývalou skládkou, která místním občanům dlouhé roky obtěžovala život,“ potvrdila svůj postoj pro Náš Liberec starostka Chotyně.

V Liberci se ale nevzdávají. „Předložíme tento záměr zastupitelům ještě jednou a pokud se jim bude líbit, tak spolu se zástupci firem pojedeme vysvětlit naše argumenty do Chotyně,“ řekl k problematice primátor Liberce Jaroslav Zámečník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

Zámečníkova slova potvrzuje i starostka Chotyně. „Ano, vím, že pan primátor a pan náměstek mají přijet k nám na zastupitelstvo. Samozřejmě budeme argumenty poslouchat, ale nyní nevidím nic, co by naše postoje změnilo,“ uvedla pro Náš Liberec Ivana Morgensternová.

Náměstek Jiří Janďourek také zdůrazňuje, že vše je ve fázi posuzování a hledání řešení. „Možná jsme to špatně komunikovali, ale chci říci, že „chotyňská varianta“ je jen jedna z posuzovaných cest. Pokud se ukáže, že tudy cesta nevede, zvolí se jiné řešení,“ sdělil naší redakci Jiří Janďourek.

Liberec má se zřízením kompostárny a sběrného dvoru problémy již déle než čtyři roky. V roce 2019 to byl první vážný konflikt v řadách tehdejší koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS. Důvodem byly spory uvnitř vedení města, zda má být na sběrný dvůr architektonická soutěž, či ne.

Vedení města tehdy po svých předchůdcích zdědilo projekt na vytvoření nového sběrného dvora v Londýnské ulici, vedle výpadovky na Děčín, který spolu s firmou FCC, která pro město sváží odpady a kde má Liberec 45procentní podíl, připravila tehdejší náměstkyně Karolína Hrbková (Změna pro Liberec). Na projekt byla sehnána i dotace, nicméně kvůli těmto sporům v další koalici STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS projekt podán nebyl a dotace propadla.

Současná opozice z LOL/Zelených zase vyčítá vedení města, že připravovaný projekt kompostárny v Chotyni může vést k větší závislosti Liberce na soukromých firmách. „Liberec se tak dostane do situace, kdy bude na cizích provozovatelích závislý a bude muset plnit jejich podmínky. To je špatně,“ uvedl na únorovém zastupitelstvu zastupitel Josef Šedlbauer za LOL/Zelené.

Subscribe
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vedení města vybralo vítěze soutěže, který zrekonstruuje budovu Uranu. Na potřetí a za cenu, která převyšuje původní odhady o desítky milionů. Uran bude stavět
Ke svým 130 narozeninám, které bude mít liberecká radnice letos v září, by mohla dostat pěkný dárek – status národní kulturní památky. Jedná se
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.