nášLiberec

Search

Velké rušení pošt: místo Vratislavic se zruší pošta v Globusu plus dalších pět v Liberci

Rovněž Liberci a jeho obyvatelům připravila současná pravicová vláda nemilé překvapení. Zruší mu celou polovinu pošt na území města. Původně měla být zrušena i pošta ve Vratislavicích nad Nisou, po intervenci libereckého hejtmana a senátora se ale místo ní zruší pošta v OC Globus. Ostatním starostům se podobná protekce nelíbí.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rozhodl, že v Liberci, který nikdy neměl poštovní síť nijak hustou, zruší rovnou šest pošt z dvanácti. O práci rovněž přijdou minimálně desítky lidí. V rámci České republiky se pak uvažuje o propuštění až 4000 lidí. Zatím je jistých 1600.

Zrušené pošty v Liberci budou tyto:

Liberec 33 – Rynoltická 1, Liberec XXXIII-Machnín

Liberec 25 – Česká 327, Liberec XXV-Vesec

Liberec 10 – Vojanova 176/16, Liberec X-Františkov

Liberec 15 – Olbrachtova 618/37, Liberec XV-Starý Harcov

Liberec 7 – 28. října 206/6, Liberec VII-Horní Růžodol

Liberec 11 Sousedská 600, Liberec XI-Růžodol

Odbory kroky současné vlády kritizují. Podle nich by měl být hnán k povinnosti především management podniku, a ne řadoví zaměstnanci. Vedení pošty například viní z toho, že podnik řídí cíleně neefektivně a že například nechá spoustu služeb, které poště vydělávaly, outsourcovat soukromými firmami. Zároveň odboráři upozorňují, že se jedná o první krok k nevýhodné privatizaci klíčového státního podniku.

Globus místo Vratislavic. Pomohlo stejné stranické tričko?

V Liberci ale nastal zajímavý obrat, když se místo původně naplánovaného zrušení pošty ve Vratislavicích nad Nisou zruší pošta v OC Globus. Pošta to, poněkud nevěrohodně, vysvětlila ex post chybou při sestavování seznamu rušených poboček.

„Ano, pošta ve Vratislavicích se rušit nebude. Došlo k záměně v publikovaném seznamu, byla to naše chyba, za tu se omlouváme,“ uvedl pro Seznam zprávy mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Nicméně od pátku bylo jasné, že za nezrušením pošty ve Vratislavicích, které jsou silným voličským centrem STAN/Starostů pro Liberecký kraj, stojí také (a možná zejména) lobbing hejtmana Martina Půty (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) i libereckého senátora za tutéž politickou stranu Michaela Canova.

Svědčí o tom i vyjádření na oficiálních stránkách Vratislavic nad Nisou. „Naše rychlá reakce a společná iniciativa spolu s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou a senátorem Michaelem Canovem mají za následek, že pošta ve Vratislavicích se rušit nebude. Pro městské části budou platit stejná pravidla jako pro samostatné obce, kdy se pobočky neruší, pokud je v místě jenom jedna. Máme radost, že se to podařilo!“ uvádí se v prohlášení.

Podle hejtmana jde ale o dodržení dohodnutého principu. „V případě Vratislavic podle mě porušili svůj základní princip, o kterém mluvili, že tam, kde je obec se starostou, to rušit nebudou. Vratislavice jsou anomálie české komunální politiky, protože Liberec má jen jednu místní část se samotným městským obvodem a nemá žádnou jinou,“ vysvětlil svůj postoj liberecký hejtman.

V Liberci se bude rušit 50 procent pošt. Bez řečí

Ve Vratislavicích tedy pošta zůstane, ale dalších šest se jich zruší ve „velkém Liberci“. Včera o tom ostatně jednala i rada města, které se zúčastnili i představitelé České pošty. Ze svého postoje, že v Liberci zruší polovinu pošt, však neustoupili. Pro Náš Liberec to potvrdil i primátor Jaroslav Zámečník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

„Při dnešním jednání jsme zástupce České pošty požádali o poskytnutí dat, na základě kterých se rozhodli v Liberci zrušit 6 z 12 svých poboček. S těmi nás bohužel stále nikdo neseznámil. Stále tedy nevíme, na základě jakých statistik se mají konkrétní úřadovny uzavírat. Zároveň jsme byli ujištěni, že Česká pošta je ochotna jednat o úpravě seznamu zvolených poboček. Co ale nedokážeme ovlivnit, je celkový počet rušených míst. Považuji to za příliš radikální, nicméně jako samospráva máme na provoz České pošty nulový vliv. Umím si ale představit, že do budoucna dokážeme některé z rušených poboček ve spolupráci s Libereckým krajem nahradit službou Pošta Partner. Tím bychom alespoň částečně občanům kompenzovali počet míst, kde si mohou vyřídit listovní a další služby. Na druhou stranu, od České pošty jsme se dozvěděli, že počet návštěv na pobočkách pošty jen v Libereckém kraji za posledních pět let poklesl o 55 procent. A je evidentní, že její ekonomická situace je opravdu žalostná,“ uvedl liberecký primátor a spolustraník ministra vnitra Víta Rakušana, Jaroslav Zámečník.

Na zrušení pošt v Ostašově ale zareagovala negativně další členka libereckého zastupitelstva, Petra Břeňová z ODS. „Opravdu zrušíme pobočku v Globusu? Jedna z mála, kde se dá zaparkovat a její pracovní doba je 7 dní v týdnu od 9 do 19.45. Je hojně využívána podnikateli a lidmi, kteří nemají v týdnu čas a své věci si vyřizují o víkendu. Tak tohle je za mě krok zpět. A odmítám handlování kus za kus, s ohledem na otvírací dobu, dost nepoměrné,“ píše ve svém vyjádření libereckým zastupitelům Petra Břeňová.

V ostatních městech se nelíbí nefér přístup ministra

Proti rušení pošt se ozývají i další představitelé obcí Libereckého kraje. jedním z nich je i primátor Jablonce nad Nisou, Miloš Vele z ODS. Nelíbí se mu také, že pošta v některých případech, jako ve Vratislavicích, ustupuje politickému tlaku spolustraníků ministra Rakušana, kdežto jinde staví starosty a primátory před hotovou věc. Proto napsal Vítu Rakušanovi dopis.

„Všichni chápeme, že transformace České pošty nějakým procesem nutně projít musí, neboť zvyky klientů se v posledních letech značně změnily, jako zástupci územních samosprávných celků se však musíme ohradit proti způsobu, jakým je tento transformační proces prováděn,“ píše ve svém dopise ministru vnitra jablonecký primátor Miloš Vele a dodává, že orgány statutárního města nebyly do procesu žádným způsobem zahrnuty a informace byly nepřesné.

„Prakticky jsme byli postavení před finální rozhodnutí. V potaz nebyl vzat ani názor představitelů obcí ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Jablonec nad Nisou, jejichž obyvatelé služeb rušených poboček využívají,“ dodává Miloš Vele.

„Navíc sociální sítě přináší neověřené zprávy, že některým starostům obcí se prostřednictvím
intervence na ministerstvu podařilo zrušení pošty odvrátit, což bohužel nepřispívá k pocitu, že
se celý proces řeší objektivně a ve spolupráci s územními samosprávami. Proto vyjadřuji
nesouhlas a žádám o dohled nad procesem transformace poštovních služeb,“ uzavírá svůj
dopis ministru vnitra primátor statutárního města Jablonec nad Nisou Miloš Vele.

Dopisem na ministra Víta Rakušana se obrátila i starostka České Lípy Jitka Volfová z ANO. „Rušení pošt v České Lípě mi nedává smysl. Skončit má pobočka v Dobranově, v Okružní ulici a světe, div se, i v České ulici, tedy ta nejnovější. Přes veškerá prohlášení, že Česká pošta bude jednat se starosty obcí, kterých se rušení týká, se tak nestalo,“ píše Jitka Volfová.

Jitka Volfová kritizuje, že i v České Lípě hodlá ministr zrušit 50 procent pošt: „Přitom zásah do kvality služby České pošty je u nás ve městě citelný. V polovině roku má totiž přestat fungovat polovina českolipských poboček! Ministr Rakušan sice slibuje, že zástupci České pošty vyslechnou argumenty starostů a případně svá rozhodnutí přehodnotí, já se ale obávám, že hledat argumenty bude velmi složité.“

„Ne vždy se dá na veřejnou službu pohlížet pouze z pohledu ekonomiky. I my jako město poskytujeme veřejnou službu a není to ziskové, na služby občanům přispíváme. Pokud se hovoří o ekonomice státních pošt, pak podle mého názoru nedává smysl jejich rušení ve větších městech,“ uzavírá starostka Jitka Volfová.

foto: Česká pošta

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali