Cenu čtenářů na Magnesii Liteře získal podruhé Liberečan Václav Dvořák

Letos se již po dvacáté druhé konalo předávání výročních cen literatury Magnesia Litera. Slavnostní večer spojený s předáváním cen proběhl v pondělí 17. dubna na Nové scéně Národního divadla. Mezi oceněnými je i liberecký autor knih pro děti a mládež a vysokoškolský profesor Václav Dvořák, který za knihu Písečníci a probuzení krále získal již svoji druhou Kosmas cenu čtenářů vybíranou samotnými čtenáři. 

Václav Dvořák není čtenářům zcela neznámý. Jeho prvním románem pro děti a mládež byli ve vesmíru se odehrávající Písečníci a bludný asteroid. Příběh vydaný v roce 2018, který byl oceněný Knihou roku Libereckého kraje a zařazený do prestižního výběru Nejlepší knihy dětem, zná téměř třicet tisíc rodin po celé republice. Jeho druhá kniha Já, Finis pak získala Cenu čtenářů Magnesia Litera v roce 2021.

Jeho čerstvě oceněná kniha Písečníci a probuzení krále je přímým pokračováním autorovy prvotiny. Líčí osudy skupinky kamarádů, kteří v daleké budoucnosti studují na vesmírné akademii, účastní se výsadků na jiné planety, odhalují nejrůznější vesmírná tajemství a také řeší běžné starosti všech dětí svého věku.   

Při převzetí ceny autor poděkoval nejen své rodině za neutuchající podporu, bez které by se tvorbě svých knih nemohl věnovat, ale také svým malým i velkým čtenářům za hlasy do ankety.

„Série Písečníci byla původně zamýšlená pro mladší čtenáře, ale postupem času jsem zjišťoval, že moje knihy čtou i dospělí – rodiče, prarodiče nebo učitelé. Tak se z knih původně určených mládeži staly rodinné knihy jako stvořené pro společné čtení rodičů s dětmi.“

Kosmas cena čtenářů Magnesia Litera není jediným oceněním, které kniha Písečníci a probuzení krále získala. Už loni byla krátce po vydání zařazena do prestižního výběru Nejlepší knihy dětem a na její vydání přispělo Ministerstvo kultury.

Autor rovněž zmínil svou novou knihu Jak se vaří drak. Vařením se v tomto případě rozumí genové inženýrství a hlavní hrdina Adam se v příběhu rozhodne vytvořit si opravdového draka chrlícího oheň. Kniha určená všem čtenářům od devíti let by měla vyjít tento podzim.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zajímavou akci uspořádala Krajská vědecká knihovna v Liberci při příležitosti oslav konce Druhé světové války. Čtvrtého května zahájí vernisáží venkovní výstavu o osudech parašutistů výsadku Antimony,
Úvěr na 750 milionů, dalších 450 mil. z nejistých zdrojů a překopané i to, co funguje a co návštěvníci Libereckého bazénu oceňují.
Poslanecká sněmovna v pátek 21. dubna 2023 ve třetím čtení schválila zákon o ochraně oznamovatelů, který vychází z evropské směrnice. Návrh zákona předložil ministr
Chtějí je děti, rodiče i odborníci. V Evropě chodí na všeobecně vzdělávací střední školy dvě třetiny dětí, u nás necelá třetina. Liberecký kraj pod vedením
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.