Sociální bydlení ohlídají domovníci. Liberec nebudou stát téměř nic

Náš Liberec nedávno informoval o novém bydlení, které město Liberec díky dotaci postavilo pro své občany v nouzi. Nejen na pořádek a pohodové soužití v něm budou dbát preventisté – domovníci, kteří zamezí ničení městského majetku a případným konfliktům. Peníze na ně sehnali městu liberečtí Piráti.

Soustředění sociálních bytů do konkrétních domů či lokalit s sebou totiž přináší potřebu vytvářet mechanismy, které zlepší soužití s okolím a zabrání vzniku problémů. Ostatně, komentáře na sociálních sítích i v případě nedávno otevřeného bytového domu Na Žižkově předem řeší, co se bude v dané lokalitě dít.

Například i zástupci Garantovaného bydlení (což je sice jiný projekt, ale věnuje se rovněž pomoci lidem sehnat důstojné ubytování) již museli vyvracet lži, že první byty, které se Garantovanému bydlení Liberec podařilo sehnat, obsadí ukrajinské rodiny. Vlna nenávistných lží a dezinformací se netýká jen lidí, kteří prchají před válkou, ale i jiných skupin obyvatelstva, například z romské minority.

Podle náměstka odpovědného za bydlení, Jana Hrušky z Pirátů, nemá smysl tvářit se, že ve společnosti obavy ze zneužívání i ničení nového městského bydlení nejsou, ale naopak je třeba hledat cestu, jak jim předcházet. Právě s tímto cílem byl připraven také projekt „Domovníci v Liberci“.

„Valná většina nájemníků v našich bytech je slušných a bydlení od města si váží, ale z dlouhodobých pozorování víme, že zhruba deset procent domácností je problematických. A právě práce domovníka přispěje ke zvýšení pocitu bezpečí v bytových domech ve vlastnictví města, ke zlepšení občanského soužití a veřejného pořádku v domě i jeho okolí,“ přibližuje projekt Jan Hruška, náměstek primátora.

Obdobnou činnost vykonává u Městské policie deset asistentů prevence kriminality, kteří se pohybují v exponovaných lokalitách města, jako je například Fügnerova, nyní se tato služba přesune přímo do lokalit městských bytů. Liberec tím plní i jeden z bodů Plánu sociálního začleňování na roky 2022–2027. Jenomže tato síla nemusí stačit.

Domovníků – preventistů bude celkem šest a s jejich působením se počítá například v lokalitě Krajní ulice, v nově zrekonstruovaných domech v Orlí, Proboštské či Žitavské ulici nebo právě v novém bytovém domě Na Žižkově. U adeptů na tuto pozici se má jednat o lidi bydlící přímo v dané lokalitě, kteří ji znají a mají i neformální autoritu. Ta je totiž klíčová pro předpoklad dlouhodobého a úspěšného působení.

Ve své činnosti budou podpořeni nejen prostřednictvím vzdělávacích aktivit zaměřených na znalosti právních předpisů a postupů v oblasti prevence, ale také mentorováním a supervizí, která je připraví na zvládání psychicky náročných a stresových situací. Spolupracovat budou také se stávajícími asistenty prevence kriminality, preventisty ztráty bydlení a dalšími poradenskými a sociálními službami v Liberci.

Záměr domovníků – preventistů získal podporu z Operačního programu Zaměstnanost plus, o přijetí dotace bude rozhodovat zářijové zasedání zastupitelstva města. Náklady na bezmála tři roky jejich činnosti činí 14 007 728 korun, městskou kasu ale budou stát jen zlomek toho.

Dotace, kterou se náměstku Hruškovi a jeho týmu podařilo sehnat, totiž činí 12 606 955 korun a zbývajících 10 %, tedy 1 400 772 korun, tvoří podíl z rozpočtu města Liberce. „Jsem přesvědčen, že za tři roky jejich působení budeme moci říct, že vynaložené prostředky se nám vyplatily, jak z pohledu soužití v dané lokalitě, tak z pohledu výdajů, které město ušetří při údržbě svého majetku,“ uzavírá Jan Hruška.

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Suverénně nejúspěšnější politik Libereckého kraje, jehož voličům nevadí, že mu hrozí nepodmíněný trest za korupci, Martin Půta ze STAN/SLK, by rád vedl Liberecký kraj
Přesně před půl stoletím, tedy 21. září 1973, se slavnostně otevřel hotel s vysílačem na Ještědu, fenomenální stavba, která se stala symbolem Liberce i
Náš Liberec nedávno informoval, že liberecká radnice se chystá zvýšit daň z nemovitostí pro velké firmy, jelikož jejich areály zatěžují více městskou infrastrukturu. Mezi
Až 360 milionů korun. O tolik mohl být Liberec za posledních dvanáct let bohatší, kdyby zvedl daň z nemovitosti velkým firmám, které také nejvíce