Sociální bydlení ohlídají domovníci. Liberec nebudou stát téměř nic

Náš Liberec nedávno informoval o novém bydlení, které město Liberec díky dotaci postavilo pro své občany v nouzi. Nejen na pořádek a pohodové soužití v něm budou dbát preventisté – domovníci, kteří zamezí ničení městského majetku a případným konfliktům. Peníze na ně sehnali městu liberečtí Piráti.

Soustředění sociálních bytů do konkrétních domů či lokalit s sebou totiž přináší potřebu vytvářet mechanismy, které zlepší soužití s okolím a zabrání vzniku problémů. Ostatně, komentáře na sociálních sítích i v případě nedávno otevřeného bytového domu Na Žižkově předem řeší, co se bude v dané lokalitě dít.

Například i zástupci Garantovaného bydlení (což je sice jiný projekt, ale věnuje se rovněž pomoci lidem sehnat důstojné ubytování) již museli vyvracet lži, že první byty, které se Garantovanému bydlení Liberec podařilo sehnat, obsadí ukrajinské rodiny. Vlna nenávistných lží a dezinformací se netýká jen lidí, kteří prchají před válkou, ale i jiných skupin obyvatelstva, například z romské minority.

Podle náměstka odpovědného za bydlení, Jana Hrušky z Pirátů, nemá smysl tvářit se, že ve společnosti obavy ze zneužívání i ničení nového městského bydlení nejsou, ale naopak je třeba hledat cestu, jak jim předcházet. Právě s tímto cílem byl připraven také projekt „Domovníci v Liberci“.

„Valná většina nájemníků v našich bytech je slušných a bydlení od města si váží, ale z dlouhodobých pozorování víme, že zhruba deset procent domácností je problematických. A právě práce domovníka přispěje ke zvýšení pocitu bezpečí v bytových domech ve vlastnictví města, ke zlepšení občanského soužití a veřejného pořádku v domě i jeho okolí,“ přibližuje projekt Jan Hruška, náměstek primátora.

Obdobnou činnost vykonává u Městské policie deset asistentů prevence kriminality, kteří se pohybují v exponovaných lokalitách města, jako je například Fügnerova, nyní se tato služba přesune přímo do lokalit městských bytů. Liberec tím plní i jeden z bodů Plánu sociálního začleňování na roky 2022–2027. Jenomže tato síla nemusí stačit.

Domovníků – preventistů bude celkem šest a s jejich působením se počítá například v lokalitě Krajní ulice, v nově zrekonstruovaných domech v Orlí, Proboštské či Žitavské ulici nebo právě v novém bytovém domě Na Žižkově. U adeptů na tuto pozici se má jednat o lidi bydlící přímo v dané lokalitě, kteří ji znají a mají i neformální autoritu. Ta je totiž klíčová pro předpoklad dlouhodobého a úspěšného působení.

Ve své činnosti budou podpořeni nejen prostřednictvím vzdělávacích aktivit zaměřených na znalosti právních předpisů a postupů v oblasti prevence, ale také mentorováním a supervizí, která je připraví na zvládání psychicky náročných a stresových situací. Spolupracovat budou také se stávajícími asistenty prevence kriminality, preventisty ztráty bydlení a dalšími poradenskými a sociálními službami v Liberci.

Záměr domovníků – preventistů získal podporu z Operačního programu Zaměstnanost plus, o přijetí dotace bude rozhodovat zářijové zasedání zastupitelstva města. Náklady na bezmála tři roky jejich činnosti činí 14 007 728 korun, městskou kasu ale budou stát jen zlomek toho.

Dotace, kterou se náměstku Hruškovi a jeho týmu podařilo sehnat, totiž činí 12 606 955 korun a zbývajících 10 %, tedy 1 400 772 korun, tvoří podíl z rozpočtu města Liberce. „Jsem přesvědčen, že za tři roky jejich působení budeme moci říct, že vynaložené prostředky se nám vyplatily, jak z pohledu soužití v dané lokalitě, tak z pohledu výdajů, které město ušetří při údržbě svého majetku,“ uzavírá Jan Hruška.

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a
Divadlo vpravdě absurdní připomíná vývoj kolem zakázky na rekonstrukci libereckého bazénu, kterou podle policie řídil šéf Syneru Petr Syrovátko. Primátor Jaroslav Zámečník a jeho
Liberečané se konečně dočkají veřejných záchodků. Zásadní stavební akce, kterou město slibuje svým občanům již dlouhé roky, by měla začít v následujících měsících. Radnice