nášLiberec

Search

Kvůli špatné práci přijde Liberec o potřebné peníze. Areály firem se danit nebudou

Liberec přijde o desítky milionů korun. V polovině září ohlásil primátor města Jaroslav Zámečník (STAN/SLK), že zvýší daň z nemovitosti, a napraví tím to, že se daň déle než deset let nevalorizovala. Sliboval také investice do infrastruktury, zejména do silnic. Ani ne po dvou týdnech je vše jinak, sám primátor návrh stáhl.

Náš Liberec v posledních týdnech informoval o primátorově záměru i o tom, že ze seznamu firem, které mají platit daně obvyklé v jiných městech (v Liberci platí již řadu let méně), je například i známá společnost SYNER Group. Nakonec si ale oddechnout mohou i ostatní firmy, a ne jen privilegovaný SYNER.

Koalice STAN/SLK, ANO, ODS a Pirátů se nakonec neshodla na tom, jakým způsobem byl primátorem připraven výběr firem, jejichž daně se mají zvednout, a proč na seznamu některé nejsou.

To, že materiál byl špatně připravený a že kvůli tomu Liberec letos vyšší peníze v řádu desítek milionů nezíská, potvrdil pro náš server i samotný Jaroslav Zámečník. „Ano, aktuálně se tato daň neupraví. Bude se dále pracovat na vymezení lokalit a hledat co nejspravedlivější systém pro budoucí změnu této daně,“ řekl pro Náš Liberec primátor.

„To znamená, že o dani z nemovitosti se začne v nejbližší době jednat v užší pracovní skupině, která se tématu má v dalších měsících podrobně věnovat. Pokud dojde ke shodě, lze předpokládat zavedení upravené daně nejdříve začátkem roku 2025, protože účinnost od roku 2024 by vyžadovalo její schválení zastupitelstvem nejpozději letos do 30. 9. 2023,“ dodal primátor.

Opozice takový postup města silně kritizuje. „Hned 18. září jsem se obrátil na vedení města se žádostí o jednání, na kterém by nám byl vysvětlen klíč, podle kterého byly jednotlivé plochy vybrány. Poukázal jsem také na to, že stejného výnosu pro město by bylo možné docílit úpravou koeficientů platných pro celé město, což by nikdo napadnout nemohl. Reakce na tento návrh přišla až o několik dní později, ale na schůzce primátor zopakoval, že taková je koaliční dohoda a návrh měnit nebude. Tahle koaliční dohoda ale vydržela jen pár dní a v pondělí dali koaliční partneři primátorovi košem,“ shrnuje Jaromír Baxa (Zelení/LOL), který navýšení daní pro velké firmy navrhoval již od roku 2011.

Zastupitel Baxa také upozorňuje, že Liberci tyto peníze, a to zvláště dnes, budou chybět. „S ohledem na vysoké investice, které chce koalice SLK, ANO, ODS a Pirátů provést, to se týká především připravované rekonstrukce bazénu, je stažení návrhu na zvýšení daně z nemovitosti nezodpovědné. Dosud není zřejmé, z čeho město nové investice zaplatí. Dělat investice na dluh je nejen nesprávné, ale díky vysokým úrokovým sazbám také drahé,“ dodal Jaromír Baxa.

Subscribe
Upozornit na
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali