nášLiberec

Search

Liberec ocení výtvarníka, sportovce, spisovatele i tanečnici

Liberečtí radní projednali návrh Výboru pro kulturu a cestovní ruch na udělení šesti Medailí města Liberce v roce 2024. Návrh budou nyní schvalovat liberečtí zastupitelé na svém zasedání ve čtvrtek 25. ledna.

„Jak je patrné z návrhů, vůbec jsme oproti předchozím letům neslevili a předkládáme zastupitelstvu k ocenění 6 vynikajících osobností, které svým životem a dílem přispěly ke skvělé reprezentaci našeho města. Byť pět z nich se bohužel ocenění nedočkalo za svého života ,“ říká Ivan Langr, náměstek primátora pro kulturu, školství a cestovní ruch.

Z rukou primátora převezme Medaili města Liberce výtvarník Václav Plechatý. Pěti osobnostem bude medaile udělena in memoriam. Panu Břetislavu Engemu (in memoriam), závodnímu jezdci, za přínos v oblasti sportu. Panu Zdeňku Vojtěchovi (in memoriam), závodnímu jezdci, za přínos v oblasti sportu. Panu Otfriedu Preußlerovi (in memoriam), spisovateli, za přínos v oblasti kultury. Panu Luboši Příhodovi (in memoriam), novináři a spisovateli, za přínos v oblasti kultury a demokracie a lidských práv. Paní Janě Koškové (in memoriam), tanečnici, trenérce tance a lektorce společenského chování, za přínos v oblasti kultury a sportu.

Statut ocenění

Charakteristika medaile města se odvíjí ze statutu, který byl přílohou Statutu města Liberce z roku 1996. Medaile města Liberec se uděluje jako čestné ocenění za občanské zásluhy o město Liberec v jakémkoli oboru lidské činnosti. Medaili města Liberce lze také udělit za celoživotní zásluhy. Medaili odevzdává oceněné osobě jménem města Liberce jeho primátor. Ocenění nelze odejmout.

Medailonky kandidátů:

Břetislav Enge (1950 –2020), automobilový závodník v kategorii cestovních vozů, rallye i závodech do vrchu, rodák z Jablonce nad Nisou, Jako soutěžní jezdec vybojoval řadu umístění v závodech mistrovství Evropy (zejména se spolujezdcem Zdeňkem Vojtěchem) a také v jiných mezinárodních soutěžích. V letech 1982, 1984 a 1993 zvítězil i v prestižní motoristické anketě Zlatý volant (nejúspěšnější automobilový závodník v ČSSR, resp. ČR) v kategorii okruhů.

Zdeněk Vojtěch (1951 –1998), automobilový závodník v kategorii cestovních vozů i závodech do vrchu, rodák z Liberce. Jako soutěžní jezdec vybojoval řadu umístění v závodech mistrovství Evropy (zejména se spolujezdcem Břetislavem Engem) a také v jiných mezinárodních soutěžích. V letech 1976, 1981 a 1983 zvítězil i v prestižní motoristické anketě Zlatý volant (nejúspěšnější automobilový závodník v ČSSR) v kategorii okruhů. Stal se vůbec prvním držitelem této ceny v roce 1976. Od roku 1999 se uděluje i Cena Zdeňka Vojtěcha za přínos motoristickému sportu.

Václav Plechatý (*1948), grafik a řezbář, rodák z Liberce. Původně se vyučil konstrukčním zámečníkem, ale už v roce 1971 měl svou první samostatnou výstavu jako řezbář, jeho dílo je zastoupeno v nejméně 20 zemích světa. Postupem času vytvořil svůj naprosto originální styl, rozpoznatelný na první pohled a inspirovaný původními africkými a americkými etniky. Vedle řezbařiny (samostatně stojící plastiky i reliéfy) se věnuje i grafice (linoryt, lept, suchá jehla). Podílel se i na výzdobě unikátního orloje, původně umístěného, v Kryštofově Údolí.

Otfried Preußler (1923 –2013), spisovatel dětské literatury, rodák z Liberce. Po 2. světové válce byl s celou rodinou z Liberce odsunut do SRN, sám byl ale ze sovětského zajetí (jako voják wehrmachtu) propuštěn až v roce 1949. Mezi lety 1956 a 2014 mu vyšlo celkem 32 knih, které byly přeloženy do 55 světových jazyků. Největší popularity u nás dosáhl Čarodějův učeň a Malá čarodějnice. Do mnoha svých knih přitom zakomponoval i jizerskohorské (geograficky přesněji sudetské) reálie, legendy a lidové pověsti.

Luboš Příhoda (1934 –2018), novinář, překladatel a básník, rodák z Náchoda. Novinářskou dráhu začal v 60. letech, v srpnu 1968 se podílel na vydání protestních protiokupačních čísel libereckého obdeníku Vpřed, takže žurnalistiku pak musel nuceně až do roku 1989 opustit. Psal rozhlasové hry pod cizím jménem, překládal, vlastní tvorbu pak psal tzv. do šuplíku, aby vyšla s odstupem až po sametové revoluci. Po roce 1990 se mj. stal šéfredaktorem Regionu, členem řídicího výboru Syndikátu novinářů ČR a spoluzakladatelem spisovatelského Kruhu autorů Liberecka.

Jana Košková (1943 –2019), profesionální tanečnice, trenérka tance i porotkyně a lektorka společenského chování. Spolu se svým manželem a tanečníkem Janem Koškem provedli základy tance a společenské výchovy generace libereckých mládežníků a ve svém Tanečním klubu Koškovi (od roku 1991) vychovali řadu špičkových profesionálů – mistrů republiky.

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.
Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody bude i v letošním roce pokračovat v ambiciózním projektu výsadeb druhově a věkově rozmanitých lesů na Liberecku. Projekt