Protestovat proti vládě pojedou i farmáři ze severu

Zemědělci z Libereckého kraje se rovněž připojí k protestům proti politice současné vlády, které do Prahy svolává Agrární komora a Zemědělský svaz. Z našeho regionu se jich chystá do hlavního města zhruba stovka.

Zemědělci z Agrární komory ČR, Zemědělského svazů ČR, Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů, Společnosti mladých agrárníků České republiky a řada soukromých zemědělců a členů Asociace soukromých zemědělců se na jednání minulý týden shodli, že nabídka vlády směrem k zemědělcům není dostatečná. Shodli se proto na celoplošných protestech 7. března 2024. Připojí se k nim i zhruba sto zemědělců z Libereckého kraje.

Zástupci zemědělců vyzvali ke sjednocení všech zemědělců napříč republikou, bez ohledu na jejich velikost či výrobní zaměření. Trápí je zejména nízké ceny, způsobené bezcelním dovozem obilovin, olejnin a dalších komodit na evropský trh v kombinaci s přehnaně ambiciózními environmentálními ambicemi Green Dealu a přebujelou byrokracií. Na mnohé problémy již upozornily protesty zemědělců v Bulharsku, Francii, Belgii, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Polsku, Rumunsku či Slovensku

„Kácení sadů, ukončování chovů hospodářských zvířat, zadlužování, propouštění zaměstnanců na venkově, krachy zemědělských podniků. Propad cen zemědělských komodit na úroveň 80. a 90. let minulého století při mnohonásobně vyšších nákladech. Neustálé snižování soběstačnosti České republiky v produkci potravin. Vše, na co jsme v roce 2022 v kampani Zastavme vládní agrohazard upozorňovali se stalo nebo se stále děje. Proto říkám, že se s vládou bohužel neshodneme na zhodnocení aktuálního stavu. Především střední zemědělci, za kterými stojí největší podíl českých potravin jsou na kolenou a pokud něco hned neuděláme, naši zemědělci za pár let tady nebudou. Skoupí je investiční fondy a další nezemědělské a zahraniční podniky“, říká Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR.

Podobně to vidí i farmáři ze severu Čech. „Ve světě lidé hladoví a my budeme pálit pšenici,“ povzdechl si pro ČTK předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje Robert Erlebach. Náklady farmářů z Libereckého kraje kvůli zdražení vstupů rovněž výrazně vzrostly, zdražily energie, pohonné hmoty, dvakrát až třikrát víc platí zemědělci za hnojiva. „Pokud se nic nezmění, čeká se, že letos bude zisk dál klesat, to je důvod, proč už dnes někteří zemědělci končí a farmy prodávají,“ řekl Erlebach. Jiní zvažují, že na jaře nezasejí.

Na protestech zemědělců ale také parazitují nacionalistické a neofašistické strany. Zástupci zemědělců jsou si toho vědomi, a proto se například posledních protestů v Praze, konaných 19. února, neúčastnili. „Svaz tyto protesty nemohl podpořit ze dvou důvodů. Za prvé, jsme apolitickou organizací a výzvy k demisi vlády považujeme za politické. Především jsme však učinili dohodu s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL), že do konce února vyčkáme na výsledek jednání o našich požadavcích a do té doby nebudeme demonstrovat,“ uvedli na pokusy zneužívání zemědělské otázky pravicovými extrémisty zástupci Zemědělského svazu ČR.

Subscribe
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Reakce koaličních stran Starostů, ANO a Pirátů na nebývalou krizi důvěryhodnosti je ubohá. Bez jakékoliv sebereflexe vykládají aktuální korupční jako selhání jednotlivců. Opomíjejí ovšem