Parkoviště v Pastýřské – dotační podvod na Evropskou unii?

V Liberci se otvírá parkoviště na Pastýřské ulici za téměř 55 milionů korun. Stavba se nejen prodražuje, ale za pozornost stojí podivné zdůvodnění žádosti o dotaci z Evropské unie, která stavbu zaplatila.

Chcete se v Liberci dostat k radnici? Tak zaparkujete na parkovišti v Pastýřské, vrátíte se k bazénu na stanici MHD a pojedete autobusem jednu zastávku Rumjancevovou ulicí k radnici..

Že je to nesmysl? Možná. Ale přesně takto město Liberec pod vedením koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO a Pirátů (s podporou ODS a SPD) čerpá dotace z Evropské unie. Respektive takové má zdůvodnění pro systém Park and ride (P+R), který je podmínkou pro získání finančních prostředků z EU, která tak chce pomoci odlehčit centrům měst od osobní automobilové dopravy.

„Při stávající kapacitě a obsazenosti (stávající provizorní počet parkovacích míst vyšší než návrh parkoviště dle projektové dokumentace) je hodnota využití provizorního parkoviště cca 70% v systému P+R,“ píše se ve studii od společnosti JAP Projekt, kterou zaplatilo město a která slouží jako podklad žádosti pro dotaci.

Situace s podivným zdůvodněním žádosti o evropské miliony připomíná nedávno otevřený parkovací dům u Libereckého kraje. Ten se během pěti let prodražil čtyřikrát, stojí, na rozdíl od P+R parkovacích domů v jiných městech v centru obce, rovněž jej stavěl Metrostav DIZ a jak ukázal například server zdopravy.cz, anoncovanému systému P+R vůbec neslouží a celé zdůvodnění bylo jen fintou na dotaci.

Žádost o dotaci má také svého externího administrátora. Není jím jím nikdo jiný než bývalý kontroverzní úředník magistrátu Michal Vereščák, respektive jeho společnost PortaSys. Té za administraci dotace na parkovišti v Pastýřské zaplatila radnice zhruba 630 tisíc korun.

Vereščákovo jméno se objevuje také v případě neustále se prodražující zakázky na rekonstrukci budovy URAN, kde měl mít výběrové řízení, dle policie, v rukou majitel Syneru Petr Syrovátko, ale i u soudu v souvislosti potvrzeným rozkrádáním evropských dotací ze strany Metrostavu při rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény, kde je obžalován i hejtman Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

Celá akce, jejíž součástí je vybudování parkoviště v prostorách bývalého hřiště u policejní služebny a části nové silnice k zastávce u plaveckého bazénu na Tržním náměstí, byla dotována z Evropské unie a měla stát 52 milionů korun.

Nakonec ale stála téměř 55 milionů, což umožnily čtyři dodatky ke smlouvě, které realizátorské firmě, kterou je v Liberci oblíbená společnost Metrostav DIZ, odsouhlasilo současné vedení města.

Původně se také počítalo s výrazně levnější variantou. Ještě v roce 2022 měla stát de facto identická rekonstrukce parkoviště v Pastýřské 30 milionů korun. Nicméně dnes se využilo možnosti získat zmíněnou dotaci na P+R a akce se pojala jako jedna zakázka navázaná na plánovou rekonstrukci Tržního náměstí, o které současné vedení města mluví od roku 2019. Ostatně samotnou Novou pastýřskou slibuje od té doby rovněž.

Nové parkoviště, kde se kapacita parkovacích míst nížila zhruba o čtvrtinu, by mělo být v provozu od července. Po úpravách budou vozy stát na dlažebních kostkách a přibyl tam i chodník ve směru k Sokolské ulici i na druhou stranu k Tržnímu náměstí. Je tam také vysázená alej se zhruba 30 stromy. „Uplatnili jsme tam v Liberci poprvé prvky modrozelené infrastruktury,“ řekl ČTK náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a stavby Jiří Janďourek (STAN/Starostové pro Liberecký kraj), který za realizací stojí.

Subscribe
Upozornit na
35 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový