„Občane Liberce – vlastenče českého severu!“ Před 56 lety vstoupili okupanti do města

Přesně před šestapadesáti lety vstoupila na území Československa vojska Varšavské smlouvy, aby zastavila vlastní československou cestu k demokratičtější a spravedlivější společnosti. Do Liberce přijely tanky okupačních armád v noci na středu 21. srpna 1968 a ihned zde narazily nejen na odpor zdejších obyvatel, ale zároveň s sebou přivezly neštěstí a smrt. Jejich přítomnost si pak vyžádala devět mrtvých a pětačtyřicet zraněných.

Liberec byl jedním z prvních měst, která pocítila sílu okupace „spřátelených armád“. Zároveň je druhým městem po Praze, kde bylo nejvíce obětí okupace. Těžká technika i vojska Varšavské smlouvy do něj vstoupily již nad ránem.

Důvodem pro zásah vojsk pěti armád pod sovětským velením byl politický vývoj v tehdejším Československu, který usiloval o vlastní, demokratickou cestu k socialismu, označovaný jako tzv. Pražské jaro.

Již v nočních hodinách došlo v Liberci k prvním konfliktům mezi okupanty a mladíky, kteří vylezli na lešení, které tehdy obklopovalo libereckou radnici. V následujících dnech se počet obětí rozrostl na devět. Jejich památku připomíná stylizovaný tankový pás s jejich jmény umístěný na liberecké radnici.

V následné reakci na okupaci a kolaboraci části českých představitelů s okupanty vznikla mezi Liberečany nebývalá jednota a odhodlání, kterou vyjádřilo například 44 tisíc podpisů (z tehdy zhruba 80tisícového města) na petici odsuzující okupaci i kolaboranty.

Jména Liberečanů, kteří byli okupačními vojsky zavražděni: Eva Livečková, Rudolf Starý, Bohumil Kobr, Stanislav Veselý, Josef Fialka, Zdeněk Dragoun, Jindřich Kuliš, Miroslav Čížek a Vincenc Březina.

Odebírat
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Navzdory nedávným tvrzením Libereckého kraje, že překračování hluku v oblasti hnědouhelného dolu Turów na česko-polské hranici je jen výjimečné, opak je pravdou. Ministerstvo vyzývá
Až komickou zprávu přineslo vedení Libereckého kraje, které má ve svém čele hejtmana Martina Půtu, který byl (zatím nepravomocně) odsouzen za korupci a zneužití
Senátor za Liberec, starosta Chrastavy, učitel chemie, který se ovšem rád prezentuje jako právní znalec, MIchael Canov nezveřejnil majetkové přiznání. Slíbil ovšem brzkou nápravu.
AKTUALIZACE: Původní článek vznikl na základě chybných informací o ceně projektu, které naší redakci zaslalo tiskové oddělení magistrátu, které se spletlo v ceně díla.
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.