Zřízení společností potřebných k obří FVE elektrárně v Ralsku neodsouhlasil další výbor

Náš Liberec včera informoval o tom, že se vznikem nových krajských společností, které mají sloužit k provozu největší fotovoltaické elektrárny, jejíž vybudování má stát několik miliard, nesouhlasil hospodářský a strategický výbor kraje. Včera se k němu přidal i výbor finanční.

Plán Rady Libereckého kraje, která odsouhlasila zřízení společností Energie Ralsko, s.r.o. a Energie LK, s.r.o., které s vybudováním obří FVE elektrárny přímo souvisí, narazil i u Finančního výboru Zastupitelstva Libereckého kraje.

Podle ověřených informací naší redakce, na jeho včerejším zasedání nezískal tento bod potřebný počet hlasů. Schválení vzniku těchto společností ovšem má v pravomoci přímo krajské zastupitelstvo, kam tento bod bude předložen.

Vybudování obrovské fotovoltaické elektrárny v prostorách bývalého vojenského areálu v Ralsku prosazuje zejména hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Tomu kvůli (nejen) této záležitosti policie dozorovaná státním zastupitelstvím na jaře provedla domovní prohlídku a zabavila mu telefon a osobní počítač.

Martin Půta se také v létě letošního roku stal členem dozorčí rady ČEZ, který po prvotním odmítnutí již schválil připojení alespoň na dvou třetinách výkonu. Do komunitní energetiky plánuje Liberecký kraj vstoupit v roce 2029 až 2030. Fotovoltaická elektrárna Ralsko by mohla dosáhnout výkonu 80–100 MWp, s plánovaným připojením do soustavy 62,5 MWp.

Proti záměru vystupuje krajská opozice z ANO. Té se nelíbí, že věc není dostatečně projednána s místními obyvateli a kritizuje i centralizovaný model jedné velké FVE elektrárny a upřednostňuje systém více elektráren menších, bližších místě spotřeby.

foto: LK

Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Navzdory nedávným tvrzením Libereckého kraje, že překračování hluku v oblasti hnědouhelného dolu Turów na česko-polské hranici je jen výjimečné, opak je pravdou. Ministerstvo vyzývá
Až komickou zprávu přineslo vedení Libereckého kraje, které má ve svém čele hejtmana Martina Půtu, který byl (zatím nepravomocně) odsouzen za korupci a zneužití
Senátor za Liberec, starosta Chrastavy, učitel chemie, který se ovšem rád prezentuje jako právní znalec, MIchael Canov nezveřejnil majetkové přiznání. Slíbil ovšem brzkou nápravu.
AKTUALIZACE: Původní článek vznikl na základě chybných informací o ceně projektu, které naší redakci zaslalo tiskové oddělení magistrátu, které se spletlo v ceně díla.
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.